Правителството на Германия прие решение за прекратяване на експлоатацията на всички атомни електроцентрали до 2022 г., заяви министърът на околната среда на страната.
Министър Норберт Рьонтген направи това изявление след съвещание на управляващата коалиция, ръководено от канцлера Ангела Меркел, което приключи през нощта срещу понеделник, предаде Би Би Си.
По-рано комисията по етични проблеми в енергийната политика, създадена от Меркел след катастрофата в японската АЕЦ „Фукушима-1“, препоръча на германското правителство да се откаже напълно от използването на атомната енергия.
Членовете на комисията са на мнение, че дефицитът на електроенергия, който ще възникне поради отказа от АЕЦ, ще може да бъде компенсиран от други източници.
Рьонтген съобщи, че седемте стари реактора, които бяха временно спрени в рамките на обявения от правителството мораториум, както и АЕЦ „Крумел“, ще бъдат окончателно изведени от експлоатация.
Други шест реактора ще бъдат спрени до 2021 г., а трите най-нови – до 2022 г.
„Всичко е решено окончателно. Последните три реактора ще бъдат затворени до 2022 г. И този въпрос не подлежи на преразглеждане“, заяви Рьонтген.
Мораториумът беше обявен във връзка с аварията в японската АЕЦ в резултат на земетресението и вълните цунами от март тази година.
До март 2011 г. 23% от енергията в Германия се произвеждаше от АЕЦ.
Енергетици твърдят, че закриването на атомните електроцентрали ще нанесе сериозен удар на германската промишленост.
Една от големите енергийни компании в Германия – RWE, дори се опита да оспори в съда решението на правителството за въвеждане на мораториум върху работата на старите германски атомни реактори.
След аварията във „Фукушима-1“ 200 000 души излязоха на най-масовия в Германия протест срещу атомните електроцентрали в страната.
В събота десетки хиляди германци излязоха по улиците на 20 града, включително и Берлин в знак на протест срещу използването на атомната енергия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.