Министрите на вътрешните работи на ЕС, които ще се съберат в четвъртък в Люксембург, за да решат какво да правят с българското и румънско членство в Шенген, се чудят дали да се ангажират със срок за влизане.
Според неофициална информация унгарското председателство на съюза е подготвило два варианта на решение - единият казва, че двете страни ще станат част от безвизова Европа от 1 януари 2012 г., а другият не уточнява кога ще се случи това.
Разширяването на Шенген е включено в дневния ред на Съвета, но едва ли ще се стигне до датата, сочат други източници.
"Министрите ще определят само кога евентуално ще се вземе решението", съобщи докладчикът на Европейския парламент по темата Карлуш Коельо в Страсбург. По информация на португалския депутат вътрешните министри ще се занимаят отново с проблема за кога да пренасрочат ново разглеждане на проблема - през юли или през септември-октомври.
За конкретно решение сега нямало достатъчно гласове. Според процедурата първо вътрешните министри от Шенген трябва с единодушие да решат дали и кога двете страни да бъдат приети, а след това договореността се потвърждава на среща на върха от лидерите на 25-те шенгенски държави. Според Коельо независимо кога пак ще се гледа членството, цялата процедура ще е завършила до края на годината.
Франция, Германия, Холандия, Финландия и още няколко страни обявиха по различни причини, че искат отлагане на приема на София и Букурещ.
Междувременно Европейският парламент потвърди днес с очаквано голямо мнозинство, че България и Румъния отговарят на изискванията за членство. 487 от 736 евродепутати гласуваха "за" приемането, 77 се обявиха "против", а 29 се въздържаха.
Така парламентът стана втората институция, след Европейската комисия, която заяви, че двете страни трябва да станат част от Шенгенската зона. Мнението им обаче е само консултативно, тъй като според споразумението само страните, които членуват в Шенген, могат да приемат нови попълнения и при това с единодушие.
Председателят на парламента Йежи Бузек заяви след гласуването в Страсбург, че България и Румъния отговарят на стандартите за членството и затова то не трябва да бъде отлагано. "Призовавам Съвета да последва препоръката, подкрепена от голямо мнозинство в парламента", мотивира се той.
В същото време британските консерватори, които обикновено се въздържат по въпросите на Шенген и еврото, в които Великобритания не членува, обявиха, че са гласували против.
Според Роджър Хелмър заради високата корупция граничните проверки в двете страни не са на нивото на тези в останалите, което ще стане причина за увеличаване на нелегалната имиграция и трафика на хора в ЕС и в част на Острова.
Датските независими депутати също признаха, че не са подкрепили членството, не заради София и Букурещ, а защото Шенген се нуждаел от ремонт преди това. Против гласува и крайната десница в Европарламента.
Големите групи успяха да мобилизират членовете си. Шефовете на българските и на румънските социалисти в Европарламент Ивайло Калфин и Иван Каталин даже разпратиха спешно писмо преди вота, в което твърдят, че ако бъдат отхвърлени, 40-те милиона българи и румънци ще се превърнат в евроскептици.
Решението на парламента дава зелена светлина за присъединяването, но с условието, че депутатите трябва да бъдат информирани 6 месеца, след като то стане факт, дали са отстранени последните забележки по охраната на границата с Турция и боравенето със секретна информация.
Парламентът иска да бъде държан в течение и ако се забележи увеличаване на притока на имигранти по южната българска граница, както и какви мерки се вземат за това.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.