Международният валутен фонд (МВФ) днес предупреди САЩ и европейските страни, натоварени с дългове, че "си играят с огъня" и трябва да вземат мерки за намаляване на бюджетните си дефицити, предаде Ройтерс.
При редовната си оценка за състоянието на световната икономика МВФ посочи по-големи заплахи за растежа, които са възникнали след публикуването на предишния доклад на организацията през април – дълговата криза в еврозоната и сигналите за "прегряване" на нововъзникващите пазарни икономики.
Фондът понижи прогнозата си за икономическия растеж на САЩ от 2,8 процента до 2,5 процента през 2011 г. и от 2,9 процента до 2,7 процента през 2012 година.
Отчитайки общото състояние на световната икономика МВФ посочи, че забавянето, отчетено през последните месеци, вероятно е "временно". Организацията понижи леко прогнозата си за растежа на световната икономика с 0,1 процентен пункт до 4,3 процента през 2011 година.
Все още сравнително благоприятните перспективи за световната икономика биха могли бързо да се разпаднат, ако политиците в САЩ и Европа не започнат да показват по-силно лидерство при борбата с дълговите проблеми на страните си, предупреди Фондът.
"Не можете да си позволите световна икономика, в която важните решения се отлагат, защото тогава направо ще си играете с огъня", посочи Хосе Виналс, директор на подразделението на МВФ за паричните и капиталови пазари.
"Сега много отчетливо навлизаме в нова фаза на (световната) криза, която е, бих казал, политическата фаза на кризата", допълни експертът.
В САЩ политическите проблеми включват борбата за повишаване на лимита за държавния дълг. Евентуалният първи дефолт в историята на САЩ би разтърсил пазарите, отбелязва Ройтерс.
Очаква се японската икономика да се свие с 0,7 процента заради земетресението, цунамито и ядрената криза. Предишната прогноза предвиждаше растеж на японския БВП с 1,4 процента.
МВФ повиши прогнозите си за икономическия растеж на еврозоната през 2011 г. от 1,6 процента до 2 процента, а за 2012 г. леко ги понижи до 1,7 процента спрямо очакваните по-рано 1,8 процента.
Европа носи и някои от най-големите рискове за световната икономика, според Виналс. Слабостта на американската и японската икономики ще бъде компенсирана от по-силния от очакваното икономически растеж на Германия, Франция и Италия.
За пореден път тази година Фондът повиши прогнозата си за икономическия растеж на Германия, отбелязва ДПА. Според прогнозата на Фонда, оповестена днес, през 2011 г. германската икономика ще нарасне с 3,2 процента, което е повишение с 0,7 процентни пункта спрямо стойността показателя, посочена в прогнозата от април.
БВП на Централна и Източна Европа ще нарасне с 1,6 процента, което е повишение спрямо прогнозата от април, посочва МВФ. Икономическият растеж на Китай ще се забави до 9,6 процента през 2011 г. спрямо растежа от 10,3 процента през 2010 година, допълва Си Ен Ен.