Германия се надява да привлече лекари, технически инженери и електроинженери от чужбина, като облекчи достъпа на тези видове специалисти до трудовия си пазар, съобщиха ДПА и Асошиейтед прес.
В сряда германското правителство одобри промени в имиграционното законодателство, благодарение на които германски компании ще могат по-лесно да наемат лекари и инженери от чужбина.
Сега чужденци могат да си намерят работа на германския трудов пазар, например като банкери, които получават доходи от над 66 000 евро (95 000 долара) годишно или съответната компания докаже, че не може да намери достатъчно квалифицирани граждани на Германия или други страни от Европейския съюз.
Сега се предлага разрешителни да се издават и за работни места, носещи 40 000 евро годишно.
Министърът на труда Урсула фон дер Лайен заяви, че приветства предложенията на браншови организации за въвеждане на точкова система.
По този начин вместо при всеки един случай кандидатът за работа да трябва да доказва подробно, че е необходим на работодателя, точковата система ще подрежда всички кандидатстващи според техните умения, възраст и езикови познания.
Млади кандидати с добра квалификация, които говорят немски, автоматично ще излизат напред в списъка. Според експерти в Германия сега няма достатъчно дипломиращи се кадри и до 2025 г. страната може да бъде изправена пред недостиг на близо 6,5 милиона квалифицирани специалисти.
Предложените промени са част от пакет от мерки, насочени към увеличаване на квалифицираните работни кадри в страната. Промените трябва да бъдат одобрени и от парламента, допълва АП.
Германия вече започна да набира професионалисти в Испания, където мнозина завършващи образованието си не могат да си намерят работа, отбелязва ДПА. Правителството се надява също така да привлече специалисти от страни извън ЕС.
Германските синдикати обаче твърдят, че повече германци биха се обучавали за тези професии, ако се предлага по-високо възнаграждение, съобщава БТА.