IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Брюкселски чиновници готвят стачка за заплати

Осем правителства и ЕК искат и еврократите да усетят кризата

Брюкселски чиновници готвят стачка за заплати

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Европейските чиновници обявиха стачна готовност, след като осем правителства поискаха и те да усетят жилото на кризата, като бъдат намалени доходите и привилегиите им.

Синдикатите на служителите в Европейския парламент обявиха днес стачна готовност, а вчера предупредително събрание направиха и профсъюзите на работещите в Европейската комисия.

Причината е писмо на осем премиери (на Германия, Франция, Великобритания, Холандия, Швеция, Дания, Финландия и Австрия), в което се казва, че разходите за издръжката на европейската администрация трябва да се съобразят с "огромните усилия на страните членки да намалят собствените си административни разходи, включително заплати, пенсии и привилегии".

По-специално осемте искат да се увеличи пенсионната възраст, която сега е 65 г., заплатите да не се индексират всяка година, да се намалят финансовите добавки за работа в чужбина и да се въведе специална антикризисна удръжка върху доходите.

Писмото, депозирано вчера в Съвета на ЕС, настоява още за пенсионна реформа, тъй като разходите за изплащане на възнаграждения на пенсионирани служители скоро ще превишат тези за работещите.

В момента доходите на еврочиновниците се коригират ежегодно според цената на живота в Брюксел и заплатите на държавните служители в осем западноевропейски държави. Към заплатите си те получават 16% за това, че не работят в родината си.

Късно снощи Европейската комисия внесе свой вариант за административна реформа, който прилича на призива на осемте. Той предвижда съкращаване на 5% от персонала до 2015 г., увеличаване на пенсионната възраст и на работното време. Планира се и антикризисна удръжка върху заплатите от 5,5%.

Комисарят за администрацията Марош Шефчович заяви, че чиновници няма да бъдат уволнявани, но се замразява назначаването на нови хора на мястото на пенсионирани или напуснали.

Комисията не предлага намаляване на заплатите, тъй като през последната година еврократите са обеднели с 1,9%. Предвидените мерки ще засегнат 55 000 души, които работят в европейските институции, но Брюксел може да си позволи това, тъй като напливът на кандидати е огромен.

На последния конкурс за администратори на агенцията за персонала се явиха повече от 54 000 души за около 300 работни места.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата