Германия каза днес сбогом на последните си наборни войници и навлезе в нова ера на напълно професионални въоръжени сили, която скоро ще бъде ознаменувана с по-нататъшни съкращения на военните разходи и закриване на бази, предаде ДПА.
Западна Германия въведе всеобщата военна повинност през 1957 г., за да парира заплахата от нападение на Варшавския договор. Миналата година Берлин реши да отмени задължителната военна служба, но си запази законодателна вратичка с възможност да я възстанови, ако страната предприеме отново курс към засилване на военната мощ.
Последният набор срочнослужещи в трите рода войски бе приет на 3 януари тази година за шестмесечно обучение, информира БТА.
Сега вместо наборната служба правителството предлага и на мъжете, и на жените краткосрочни договори за военна служба, вариращи от шест месеца до две години.
Министърът на отбраната Томас де Мезиер съобщи днес, че кандидатите са много повече от очакваното – от понеделник 3419 доброволци ще се присъединят към 4000-те, които вече започнаха подготовка през март и към 5700-те наборници, които решиха да продължат службата си като професионални войници.
В момента Германия планира да съкрати числеността на въоръжените си сили с 25 процента. Засега правителството мълчи по въпроса кои и колко военни бази смята да закрие, за да не разгневи местните общности, които биха изгубили работни места при тази мярка.