Гръцкото правителство, подложено на натиск от международните кредитори, предвижда промяна в графика за въвеждане на мерките за икономии, предвидени първоначално за 2013 и 2014 г., съобщава АФП, като се позовава на гръцкия правителствен говорител Илиас Мосиалос.
„Ние обсъждаме с ЕС, МВФ и Европейската централна банка рамката на мерките. Не е изключено допълнителни мерки, предвидени за 2013 и 2014 г., да бъдат предприети по-рано”, посочи говорителят пред журналисти.
Програмата за оздравяване на икономиката в средносрочен план (2012-2015 г.), приета през юни от парламента, предвижда продължаване на мерките за икономии до 2015 г., както и продажба на държавни активи за 50 млрд. евро.
Прилагането на програмата обаче се забави през летните месеци. Под натиска на тройката, която установи отклонение от изпълнението на бюджетните изисквания, гръцкото правителство обяви миналата седмица допълнителни мерки за 2011 и 2012 г. Над 30 хиляди държавни служители ще бъдат включени до края на 2011 г. в т. нар. "трудов резерв".
Това означава, че заплащането на труда им ще бъде намалено до 60% от сегашното възнаграждение и ще им бъде даден 12-месечен срок да си намерят нова работа в държавния сектор. Мерките предвиждат също намаляване на тавана на пенсиите на 1200 евро, увеличаване на някои данъци и намаляване на необлагаемия минимум от осем на пет хиляди евро.
Представители на тройката се очаква да пристигнат в Атина до края на седмицата, за да уточнят окончателно мерките с министъра на финансите Евангелос Венизелос преди да дадат разрешение за отпускането на шестия транш от помощта за страната в размер на осем милиарда евро. Ако не получи тези пари, Атина е заплашена от изпадане в неплатежоспособност през октомври.
Още икономически новини в Investor.bg