Великобритания ще се противопостави на въвеждането на данъка върху трансакциите в ЕС, предложен от Европейската комисия, съобщи ВВС. Комисията иска да въведе новия налог от 2014 г. и с него ще събира около 57 млрд. евро приходи годишно.
Така банките трябва да дадат своя принос към преодоляването на кризата в Европа, обяви председателят на ЕК Жозу Мануел Барозу пред Европарламента.
Веднага след годишната реч на Барозу, в която той обоснова въвеждането на данъка, Великобритания реагира, че принципно не е против новия налог, но ако той е глобален. За да бъде въведен в ЕС, новият данък трябва да бъде одобрен и от Великобритания.
Ако Лондон не даде съгласие, комисията ще се опита да въведе налога в еврозоната, от която Великобритания не е част.
Според предложението данъкът ще е в размер на 0,1% от всички трансакции между институции, дори само едната от тях да е базирана в ЕС.
Аргументът на комисията за въвеждането на данъка е, че финансовите компании са изиграли роля в настоящата икономическа криза и са обложени по-малко в сравнение с други сектори. Затова налогът ще гарантира, че финансовият сектор ще има справедлив принос във времена на фискална консолидация в страните членки.
Приходите от него ще бъдат влети в публичните разходи.
Според представители на Лондонското Сити именно от тях ще дойдат 80% от приходите от подобен данък, въведен в Европа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.