IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Съперникът на Саркози предложи спасение на Европа

Нито една държава не е защитена от кризата, каза Франсоа Оланд

Франсоа Оланд Снимка: Reuters

Франсоа Оланд Снимка: Reuters

Основният претендент за поста на президент на Франция Франсоа Оланд предложи решение на европейската криза в реч пред групата на социалистите в Европейския президент, от чието семейство е неговата партия.

Оланд изложи план в четири точки, който според него моментарно ще успокои пазарите, ще реши проблемите с публичната задлъжнялост на редица страни и ще съживи европейската икономика. Той посочи като основно предимство на своя Пакт за отговорност, управление и растеж, че той може да се осъществи бързо за разлика от проекта за промени в Лисабонския договор, който европейските лидери ще разглеждат след седмица в Брюксел.

Според Оланд ключът за излизане от кризата е в рязко увеличаване на спасителния фонд за закъсали държави - европейски инструмент за финансова стабилност, което да спре спекулациите с книжата на държави с висока задлъжнялост. Той предлага още да се обединят националните дългове на страните от еврозоната чрез емитирането на еврооблигации, да се засили ролята на Европейската централна банка, която да може да изкупува държавен дълг, превръщайки се в кредитор от последна инстанция.

Четвъртата мярка, предложена днес в Брюксел от претендента за креслото на Никола Саркози, е бързото въвеждане на данъка върху финансовите операции, който, от една страна, да спре спекулациите на борсите, а от друга - да гарантира приходи в европейския бюджет.

За осъществяването на този план не са нужни промени в договора, а смелост. "Политиката може да е по-силна от пазара", заяви той.

Френският кандидат-президент обвини европейските консерватори, че не само са причинили кризата с политиката си на дерегулация на пазарите, прекомерно свободното движение на капитала и погрешна бюджетна политика, но и че 20 месеца след гръмването на гръцкия балон не могат да я овладеят. Оланд разкритикува предложените от Еврокомисията мерки, затягащи дисциплината в еврозонота и даващи право на Брюксел да определя правенето на национални бюджети като заплаха за демокрацията и лишаването на народа, "чийто основен изразител са националните парламенти", да влияе на управлението.

"Нито една държава не може да смята, че е защитена от кризата, която засяга не само икономиката, но и политическия модел на Европа", заяви Оланд. Той добави, че не приема идеята за Европа на две скорости, развита от Саркози, и за противопоставянето на страните от еврозоната на останалите.

"Изборът сега е Европейски съюз или национално разслоение, което ще се прояви чрез национализъм", заяви Оланд пред левите депутати.

Запитан дали ще може да управлява с германския канцлер Ангела Меркел по подобие на Саркози, той заяви, че е "за германо-френския двигател на Европа, но не ако той се превръща в господство и потисник на останалите страни".

Косвено той предупреди Меркел, че ако влезе в Елисейския дворец през май 2012 г, Франция ще промени подхода си към Европа и че Германия не е имунизирана срещу кризата, тъй като има голям дълг, а положителното й търговско салдо може да се стопи, ако европейците откажат да купуват германските стоки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата