Дълговата криза в Европа, която тежи на Стария континент вече втора година, навлиза в решителна фаза. Очаква се през тази седмица да бъде дадена яснота какво ще е бъдещето на еврозоната и ще бъде ли избегната финансовата паника, пише АР.
В петък предстои ключова среща на лидерите на 27-те страни от Европейския съюз, от която се очакват ключови решения. Все по-активно се говори за евентуално споразумение за по-тясна интеграция между 17-те държави от еврозоната и хармонизиране на бюджетната политика.
Възможно е да се стигне до решения за нов кръг вливане на ликвидност от страна на Европейската централна банка, Международния валутен фонд или за съвместни действия на двете институции, коментират анализатори.
Предстоящите дни „ще решат дали еврото ще оцелее или не”, посочва Ема Марсегаля, ръководител на италианското индустриално лоби Confindustria.
Френският президент Никола Саркози, канцлерът на Германия Ангела Меркел, ръководителят на Европейската централна банка Марио Драги и финансовият министър на САЩ Тимъти Гайтнър ще имат поредица от срещи в навечерието на петъчното събитие.
Ако срещата на върха в петък не даде резултати, то „светът няма да чака Европа”, предупреди Саркози. Още днес френският президент има среща с Меркел, след която се очакват конкретни мерки за по-тесни политически и икономически отношения в еврозоната.
Като цяло, Меркел и Саркози, получили напоследък прозвището Меркози, са постигнали съгласие, че в еврозоната са необходими санкции за страните, които харчат или заемат прекалено много пари.
„Там, където сега имаме споразумения, занапред ще ни трябват правно обвързващи регулации”, категорично заяви Меркел в петък.
Намеренията на Ангела Меркел са да бъдат изменени договорите за създаване на Европейския съюз, за да могат те да отразяват по-строгите правила в еврозоната и да ги направят задължителни. Дори в петък обаче да се стигне до такова решение, одобрението от всички страни би отнело повече от година.
На този фон мнозина икономисти се опасяват, че единствено въвеждането на новите правила и неприемането на други мерки не биха били достатъчни, за да спрат натиска върху облигациите на европейските страни.
Целия анализ четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.