IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Спасяването на еврото обсъждат в Брюксел

Поредната кризисна среща и за европейския проект като цяло

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС се събират в Брюксел довечера на поредна кризисна среща, предназначена да спаси общата валута и европейския проект като цяло.

Дискусиите им по плана на Ангела Меркел и Никола Саркози ще започнат на работна вечеря и ще продължат и в петък. В края на последния работен ден се очаква и обсъждане на нашето присъединяване към Шенген, предаде БНР.

Наред с различията по въпроса какво трябва да бъде направено в Еврозоната, има и разнобой на мненията как точно трябва да бъде направено.

Към днешна дата се очертават няколко основни стабилизиращи мерки, а именно: в конституциите на страните-членки да влезе „златно правило” за балансирани бюджети; санкциите при свръхдефицит да са автоматични; Еврокомисията да може да налага бюджетни корекции, както и европейският спасителен фонд да има повече пари и повече гъвкавост.

Френският президент Никола Саркози иска това да стане чрез нов договор, или както той го нарича - основаване отново на Европейския Съюз.

Германският канцлер Ангела Меркел предпочита промени в Лисабонския договор.

Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой има контрапредложение. Според него всичко това може да стане далеч по-бързо и лесно с промени в протоколи към договора, за да се избегне дългата и тегава процедура на конвенти и референдуми.

Отворена остава и опцията новите фискални правила да залегнат в отделни междуправителствени споразумения.

Въпреки изявленията, че всеки ще е добре дошъл в бъдещия фискален съюз, е ясно, че той се прави само за Еврозоната и това извежда на дневен ред и другия проблем – Европа на две скорости.

Прогнозите са за тежки и продължителни преговори по тези теми.

След дискусиите се предвиждат и разговори за разширяването на ЕС, а после - и за приемането на България и Румъния в Шенген, като тук решения не се очакват. Целта е да се поддържа натиска върху Холандия, обясниха от Европейския съвет.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата