Европейският съюз е на единно мнение, че химическата атака от 21 август край Дамаск е вероятно дело на сирийския режим, но евентуална атака срещу силите на Башар Асад трябва да изчака доклада на инспекторите на ООН.
Това заявиха днес пред медии върховният представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Катрин Ащън и френският министър на външните работи Лоран Фабиюс след среща на външните министри на ЕС в Литва, предаде Асошиейтед прес. Държавният секретар на САЩ Джон Кери, който също е в литовската столица, каза, че ще предаде във Вашингтон опасенията на европейските си партньори, като същевременно подчерта, че САЩ още не са взели решение по въпроса.
Франция вече обяви, че ще изчака доклада на инспекторите на ООН, преди да реши дали да участва в евентуална военна намеса, въпреки че докладът ще установи само дали е била проведена химическа атака, но не и виновника за нея.
"Твърди се, че всички признаци сочат факта, че режимът е отговорен", каза днес Фабиюс относно съвместната позиция на ЕС.
Германия ще подпише подкрепеното от 10 държави изявление на Г-20, което призовава за силен международен отговор на вероятната употреба на химическо оръжие в Сирия, заяви германският външен министър Гидо Вестервеле, цитиран от Ройтерс.
"След като видяхме тази отлична и много мъдра позиция на ЕС, канцлерът Ангела Меркел и аз решихме да подкрепим изявлението на Г-20", каза Вестервеле.
В изявлението на двайсетте водещи икономики се настоява за силен международен отговор, но все пак не се отправя призив за военни действия срещу сирийското правителство, каквито иска президентът на САЩ Барак Обама, припомня агенцията.
(БТА)