Румъния и България са постигнали значителен напредък по отношение на реформите, наблюдавани чрез Механизма за сътрудничество и проверка, но те не са достатъчни от гледна точка на законовите условия за допускане в Шенген. Това заяви германският вътрешен министър Ханс-Петер Фридрих при пристигането си на заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, предаде Аджерпрес.
"Според нас още не е дошъл моментът за премахване на контрола по границите за двете страни. Ще получим през януари докладите за страните - отсега знаем, че са постигнали значителен напредък по отношение на реформите в тази област, които обаче не са достатъчни, що се отнася до законовите условия, които биха позволили допускане в Шенген", заяви германският министър.
По отношение на определянето на бъдеща дата за вземане на решение за присъединяването на Румъния и България към Шенген, той посочи, че "засега не може да се оцени кога ще дойде моментът на присъединяването".
Обсъждането на въпроса за разширяването на Шенген беше включено в днешната програма на Съвета на ЕС. Снощи бе взето решение дневният ред да бъде изменен и вместо гласуването на решение по този въпрос да бъде обсъдено състоянието на прилагането на Шенгенското споразумение от двете страни.
Правосъдните министри на Дания и Швеция, традиционни поддръжнички на присъединяването на Румъния и България към Шенген, потвърдиха позицията си днес при пристигането си на заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи в Брюксел, макар че Швеция изрази определени резерви, пише БТА.
Шведският министър на правосъдието Беатрис Аск заяви, че Стокхолм смята, че Румъния и България изпълняват критериите за присъединяване, като обаче добави, че "все още съществуват безпокойства у някои страни членки и трябва да се съобразим с това". "Просто е твърде рано, трябва да разговаряме повече", отбеляза Аск.
От своя страна датският министър на правосъдието Мортен Бьодскоу заяви, че "позицията на Дания е много ясна: тогава, когато всички критерии са изпълнени, достъпът е оправдан. Вярно е, че съществуват някои дискусии по този въпрос и те ще присъстват и на днешната ни среща".
На въпрос дали е правилно някои страни да блокират присъединяването на Румъния и България към Шенген, министърът отговори: "От всяка страна зависи да определи позицията си и позицията на Дания е много ясна по този въпрос".