Депутатите от мнозинството в Европейския парламент се застъпиха за правата на ромите в ЕС и настояха за преследване на дискриминацията срещу тях. На дебат, посветен на темата, на сесията в Страсбург бяха отправени призиви Европейската комисия да предприема наказателни процедури срещу държавите, които нарушават правата на най-голямото малцинство в ЕС, предаде БТА.
Докладчикът Ливия Ярока (Унгария, ЕНП), единственият настоящ евродепутат от ромски произход, посочи в своето изказване, че ромите затъват все повече в бедността покрай кризата. Тя призова държавите да осигурят средствата, необходими за изпълнението на стратегиите за приобщаването на ромите. Едва 10 процента от парите по проектите, насочени към ромите, достигат действително представителите на това малцинство, фондовете на ЕС не са достатъчно използвани, добави Ярока.
Кинга Гьонц (социалисти и демократи, Унгария) коментира, че националните стратегии са останали на хартия. Срам за Европа е, че няколко милиона души живеят в условия като в Третия свят, добави тя. Ромите стоят у дома не защото им харесва, а защото са жертви на расизъм, на реч на омразата, на дискриминация, на незаконна депортация. Това важи не само за държавите, откъдето произхождат те, но и за Западна Европа. Те са свободни да се движат в Европа, както всички останали хора в ЕС. Трябва пред тях да бъдат премахнати пречките на пазара на труда. Умерените партии трябва да се разграничат от проявите на лошо отношение към ромското малцинство. ЕК трябва да следи и разследва случаите на нарушение на директивите за недискриминация, както и на нарушения на правото на свободно движение. В генералните дирекции на ЕК трябва да бъдат назначени млади роми интелектуалци, предложи Гьонц.
Ксаба Хогор (ЕНП, Румъния) посочи, че наличните пари за ромите не стигат до получателите, както и че е необходимо средствата да бъдат разпределяни по-равномерно, а не само за районите в покрайнините на големите градове.
Димитър Стоянов (независим) зададе въпроса дали не би било подходящо да бъдат отнемани родителските права на онези, които не изпращат децата си в училище. Според него робството, както той определи купуването на ромски булки, не може да бъде наричано "малцинствена традиция". Стоянов добави, че съвкуплението с малолетен е педофилия. Единствено циганската общност може сама да загърби варварското си настояще, коментира той.
Сесилия Викстрьом (АЛДЕ, Швеция) настоя държавите да носят отговорността за спазването на основните човешки права на ромите. Всеки в ЕС трябва да има еднакви права по отношение на свободното движение, социалните системи, образованието, здравеопазването. Можем да решим проблемите с политическа воля, заяви тя.
Елен Флотр (Зелени / Европейски свободен алианс, Франция) отбеляза, че в държави като нейната се настоява за изселване на ромите, без да бъде търсено достойно и трайно решение, а това води до "хуманитарни и санитарни напълно катастрофални ситуации". Има фондове на ЕС, неизползвани или зле употребявани. ЕК трябва решително да предприема наказателни процедури, когато бъдат нарушени директивите за недискриминация или за свободно движение. Морковът са средствата във фондовете, тоягата трябва да бъдат наказателните процедури, коментира тя.
Корнелия Ернст (Европейска обединена левица, Германия) посочи, че в Чехия е имало протести срещу ромите с издигането на хитлеристки знаци, с езика на омразата са говорили представители на местните власти. Във Франция министърът на вътрешните работи Манюел Валс призова за прогонването на ромите, в Унгария им бе спряна водата. В Холандия роми бяха настанени в контейнери край Амстердам. Не е време да говорим, а да действаме, срещу тези държави трябва да бъдат открити наказателни процедури, трябват решителни ответни действия, заяви Ернст.
Клаудио Морганти (Европа на свободата и демокрацията, Италия) коментира, че в неговата страна полицията осигурява на ромите скандална защита - например непълнолетен ром убил полицай в Милано и бил освободен след три години в затвора. Това е обратна дискриминация, от която на хората им призлява, добави той.
Мари-Терез Санчес-Шмид (ЕНП, Франция) изрази мнение, че ромите са жертва на мачистки традиции, които пречат да действат според желанията си, а това затормозява приобщаването им. Това, че те се местят, е по икономически причини, а не за да сменят културната среда. Те търсят по-добро бъдеще в държави, различни от родината им, защото у дома пред тях няма възможности, допълни тя.
Моника Бенова (С&Д, Словакия) бе на мнение, че от средствата на ЕС, предназначени за ромите, се краде, затова самите роми крадат, за да могат да се изхранват.
Според Пол Мърфи (Европейска обединена левица, Ирландия) кризата е влошила отношението към ромите и политиците са ги нарочили за черни овце, за да отвлекат вниманието от ограничителните бюджетни мерки. Държавният расизъм не може да бъде търпян. Трябва да ударим расизма в сърцето и това не става с резолюции, добави той.
Еврокомисарят Мария Даманаки отбеляза, че Съветът на ЕС утвърди в понеделник първите законови текстове, свързани с приобщаването на ромите. Тази законова рамка дава правото на държавите да преследват изказванията срещу ромите. ЕК направи всичко възможно повече средства от фондовете да бъдат насочени към приобщаването на тези хора, но за съжаление държавите от ЕС не се възползват, поясни еврокомисарят.
Вчера беше приет първият правен инструмент на ЕС за приобщаване на ромите. Всички 28 страни членки на Европейския съюз се ангажираха да изпълнят набор от препоръки, предложени от Европейската комисия, за увеличаване на икономическата и социалната интеграция на ромските общности. Това е първият в историята правен инструмент на равнище ЕС за приобщаване на ромите. С приемането на препоръката държавите членки се ангажираха да предприемат целенасочени действия за премахване на разликите между ромите и останалата част от населението.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.