Руснаци, китайци и граждани на държави от Близкия изток проявяват най-голям интерес към схемата за продажба на паспорти в Малта, съобщава онлайн изданието euobserver.com.
Говорителка на британската компания Henley & Partners, която се занимава със спорната схема, е коментирала пред изданието, че откакто схемата заработи през тази година, заявления са подали над 200 души от 30 националности.
Основните географски области, от които произхождат кандидатите, са Близкият изток и Северна Африка, Русия, Китай и Югоизточна Азия, допълват от компанията.
Кандидатите за малтийско гражданство ще донесат на страната над 200 млн. евро. Някои от тях вече са преминали тестовете за проверка на Henley и от страна на малтийските власти.
Припомняме, че Парламентът на Малта одобри програмата за “златните паспорти” в края на миналата година. Предвижда се малтийско гражданство да получават граждани на трети страни – извън Европейския съюз (ЕС), които преминат надлежни проверки, докажат, че са с чисто криминално досие и платят 650 хил. евро. Средствата влизат в специален фонд, наречен “Бъдещи поколения”.
Програми, с които да привличат граждани на трети страни, разработиха и редица от уязвимите, периферни страни от еврозоната. При тях обаче се издава само разрешително за постоянно пребиваване и се изисква покупка на имот на определена стойност. Тези схеми, известни като "златни визи", също генерират интерес от страна на китайци и руснаци.
Според британската компания при подобни схеми в други страни отпадат около 25-30 на сто от кандидатите.
Едно от ключовите изисквания е кандидатите за малтийски паспорт да са пребивавали поне 12 месеца в страната, преди да получат гражданство. Това означава, че “новите граждани” на средиземноморската страна ще получат паспортите си през пролетта на следващата година.
Програмата на Малта ще приключи, след като бъдат издадени 1 800 паспорта.
Новите малтийски граждани получават правото да живеят и работят във всички 28 членки на ЕС и да пътуват без визи в 69 страни извън ЕС, включително САЩ.
Консервативната опозиционна партия в Малта критикува схемата, защото според политическата сила така страната изглежда сякаш има нужда от пари и се подкопават призивите за солидарност към бежанците, които пристигат нелегално в ЕС.
Опозицията в страната освен това твърди, че британската компания е в конфликт на интереси, тъй като управлява проекта и получава дял от таксите.
Депутати от Европарламента и бившият еврокомисар по правосъдието Вивиан Рединг също разкритикуваха схемата с мотива, че това намалява стойността на концепцията за гражданство на ЕС. Въпреки това в Договора за ЕС няма нищо, с което Брюксел да се противопостави на Валета и да спре продажбата на паспорти.
В момента управляващите в Малта са на “турне” по света, за да привличат допълнителен интерес към програмата.
Още новини от "Свят" четете в Investor.bg