IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Зеленият фонд за борба с климатичните промени събра 2,3 милиарда долара

Сумата е далеч от целта - 10 милиарда до края на годината

Снимка:  Reuters

Снимка: Reuters

Зеленият фонд на ООН за борба с климатичните промени е събрал едва 2,3 милиарда долара, 1 милиард от които обещани вчера от Франция, съобщи генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, обобщавайки резултатите от вчерашната среща на високо равнище по въпросите на климата, предаде Франс прес.

Тази сума е твърде далеч от целта, която фондът си е поставил - до края на годината да събере 10 милиарда долара и по 100 милиарда годишно след 2020. Тези пари трябва да подпомогнат бедните страни да преминат към обновяеми източници на енергия и да се справят с последиците от климатичните промени.

Бан съобщи, че частни банки са се ангажирали да емитират зелени облигации за 20 милиарда долара и че компании са готови да удвоят зелените си инвестиции до края на 2015 г. на 82 милиарда долара.

От трибуната на срещата за климата президентът Барак Обама призова за сключване на амбициозно споразумение на конференцията в Париж в края на 2015 г. Той подчерта, че САЩ спазват своите ангажименти и ще успеят да постигнат обявената през 2005 г. цел да намалят емисиите на парникови газове със 17 процента до 2020 г. Бъдещо глобално споразумение за климатичните промени трябва да включва твърди ангажименти от нововъзникващите пазари и да преодолее разделението бедни-богати страни, което спъва напредъка на преговорите в ООН, допълни Обама.

"Този път ни трябва споразумение, което да отразява икономическите реалности в следващото десетилетие и по-нататък".

Обама съобщи, че на среща с китайския вицепремиер Чжан Гаоли са стигнали до съгласие, че САЩ и Китай, двете страни с най-големи емисии на парникови газове, имат отговорността да бъдат лидери в борбата с климатичните промени.

Държавният секретар Джо Кери съобщи, че САЩ ще предоставят 15 милиона долара за програма на Световната банка за изработване на проекти за намаляване на замърсяването с метан. Освен това Вашингтон се ангажира да снабди развиващите се страни с научни и други инструменти за прогнозиране на ефектите от климатичните промени и разработване на модели да справяне с тях. Някои от обещаните средства са разработени от НАСА и Геофизичният институт. Но ангажиментите бяха оценени като скромни в сравнение с това, на което някои се надяваха, съобщи Асошиейтед прес.

Други страни, участващи в срещата, обещаха най-малко 5 милиарда долара, за да се помогне на света да стане по-устойчив.

Президентът на Франция обяви, че Париж ще внесе 1 милиард долара в зеления фонд, създаден от ООН през 2009 г. за подпомагане на развиващите се страни да се справят с климатичните промени. Германия съобщи през юли, че предоставя на фонда 1 милиард долара.

Китай, един от най-големите замърсители заедно с Индия и САЩ, настоя индустриалните държави да спазват задължението си и да подкрепят финансово и технологично развиващите се икономики.

И Китай, и Индия изпратиха в Ню Йорк представители на ниско равнище, което хвърли сянка върху срещата, в която участваха 120 държавни и правителствени ръководители, повече от 200 компании и много неправителствени организации.

Участниците се съгласиха да разширят използването на обновяеми източници на енергия и да спрат изсичането на тропическите гори до 2030 г., да подобрят производството на храни и да увеличат дела на автомобилите, захранвани с електроенергия, с 30 процента до 2030 г.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата