Механизмът на ЕК за наблюдение на България очевидно няма да престане да съществува следващата година. Това заяви пред български журналисти в Брюксел вицепремиерът Меглена Кунева след днешната си среща със заместник-председателя на ЕК Франс Тимерманс.
Надявам се много по-бързо (преди края на мандата на настоящата ЕК - бел. кор.) да имаме осезаеми резултати, добави Кунева по повод заявеното вчера намерение на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер механизмът да отпадне до края на мандата на комисията през 2019 година.
За нас е много важно докладите по механизма да бъдат все по-добри, все повече да се чуват добри думи за България, коментира Кунева.
Тя съобщи, че в средата на идната седмица в София ще пристигне мисия на ЕК, свързана с предстоящия през януари следващ доклад по механизма. По нейните думи при тази предстояща мисия у нас ще бъде важно нашата страна да поеме ангажимент за сроковете, в които да се докажат резултати.
Вицепремиерът отбеляза, че от гледна точка на нормативната база страната ни стои добре.
Има неща, с които тръгваме напред и се връщаме. Без да казвам дали трябва, или не трябва да се приема нов Наказателен кодекс, направеният вече проект беше отхвърлен от професионалната общност, сигурно има защо. Преди години България сама е казала, че ще има нов кодекс, не може да променяме мнението си, без да обясним защо. Нещата трябва да се случват, както самите ние сме обещали. Институционалната памет на ЕК е много ясна, много жива, не страда от склероза, те знаят много добре какво сме обещали, заяви Кунева.
Тя уточни, че е обсъждана възможността при силни професионални задръжки срещу приемането на нов кодекс да бъде предприета спешна промяна там, където са „тесните места".
Трябва да вървим напред с маршова стъпка, допълни Кунева.
След като Румъния успя да постигне резултати чрез механизма на ЕК, ние не сме по-лоши и значи механизмът работи, заяви тя.
Според нея важна тема за България е как прави законодателство и как отчита неговото приложение. Моето абсолютно убеждение е, че в момента всичко е икономика и ако си поставим за критерий как се отразяват на икономиката съдебната реформа, вътрешната сигурност, начините на правене и налагане на законодателството, последващия контрол върху изпълнението му, България може много бързо да стане различна страна, коментира Кунева, цитирана от БТА.
Европейската комисия подкрепя България в искането й да няма обвързване между влизането на страната в Шенген и Механизма по сътрудничество и оценка, заяви още Меглена Кунева след срещата си с Франс Тимерманс, цитирана от правителствената пресслужба.
Вицепремиерът обяви, че акценти на разговора са били Шенген, предстоящият доклад по механизма и инициативата на ЕК за върховенство на закона.
Кунева повтори на срещата позицията на страната, че България и Румъния не трябва да бъдат разделяни за Шенген, тъй като и двете страни изпълняват еднакво добре техническите критерии и имат еднаква готовност за влизане в шенгенското пространство.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.