IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Българите са оптимисти за бъдещето на ЕС, не и на еврото

Имиграцията е основен повод за загриженост на европейците

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

Броят на европейците, които имат положително мнение за ЕС, е нараснал от 35 на сто през юни до 39 на сто през ноември. Това сочат данни, представени днес от Европейската комисия.

Общо 37 на сто са с неутрално мнение, докато 22 процента изразяват лошо отношение към ЕС (спад спрямо резултата от 25 на сто през юни).

Българите, които са оптимисти за бъдещето на ЕС, са 61 на сто и са в средата на своеобразната класация. Близо 1/3 (29 на сто) от българите са песимисти, а 10 на сто нямат мнение.

Българите са по-скоро скептични към еврото - 45 на сто от участниците в допитването от нашата страна са уверени в бъдещето на единната валута, 42 на сто са песимисти, а 13 на сто нямат мнение.

Изследването показва, че по-голям брой граждани имат положително мнение за ЕС и вярват в него. Средното равнище на доверието в националните правителства се е повишило в последните месеци с два процента, до 29 на сто.

Броят на хората, които вярват, че гласът им има значение в ЕС, е намалял с две на сто, до 40 на сто.

Що се отнася до икономиката, очакванията на европейците се запазват относително непроменени, всеки пети е оптимист за предстоящото през следващите 12 месеца, докато 45 на сто очакват, че няма да има промяна в положението. Шест от 10 европейци вярват, че икономическата ситуация няма да се влоши.

Броят на гражданите, според които въздействието на кризата върху работните места вече е достигнало връхната си точка, е равно на 44 на сто и бележи спад от два процента.

Общо 46 на сто са уверени, че най-лошото тепърва предстои и този дял нараства с два процента.

Основният повод за загриженост на европейците остава имиграцията. С резултат от 24 на сто и повишение от три процента този въпрос остава най-чувствителен. В Малта, Великобритания и Германия гражданите посочват този проблем като първостепенен.

Над 60 на сто от европейците са съгласни, че обществените средства следва да се използват за стимулиране на инвестициите на частния сектор в ЕС. В областта на енергетиката 73 на сто от европейците подкрепят идеята за обща политика в ЕС. За повечето европейци единният пазар (свободното движение на хора, стоки и услуги) е едно от най-положителните постижения на Общността (52 на сто), след мира на континента (56 на сто).

По въпроса за миграцията 71 на сто от европейците посочват, че подкрепят общностната политика. Повечето (52 на сто) са положително настроени спрямо имиграцията на хора от други страни от ЕС.

По повод бъдещето на ЕС 56 на сто (без промяна) от европейците заявяват, че са оптимисти, докато 37 на сто (спад с един процент) посочват, че са песимисти.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата