IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

60% от италианците не се прочели и една книга през 2014 година

Книгоиздаването обаче е увеличило продукцията си

Снимка: Ройтерс, архив

Снимка: Ройтерс, архив

Едва 41,1 процента от италианците над шестгодишна възраст са прочели поне една книга през миналата година, сочат разпространени днес данни на Италианския национален статистически институт (ИСТАТ).

Статистиката се отнася само за четенето за удоволствие и сочи спад в сравнение с 2010 година, когато читателите от тази категория са били 46,8 на сто.

Жените и момичетата значително изпреварват мъжките си връстници, като 48% от нежния пол са прочели по една книга през миналата година срещу 34,5% от мъжкото съсловие.

Северните области са населени с по-изявени читатели за удоволствие - между 48,1 и 49 процента. В континенталната Южна Италия средностатистическите читатели са 29,4%. Благодарение на по-високия интерес към книгата на островите Сицилия и Сардиния данните за южняците се повишават на 31,1%.

Едно на всеки десет италиански семейства не притежава нито една книга. Точната статистика на безкнижните фамилии е 9,8% с върхови точки в южните области Базиликата (с ударение на предпоследната сричка) - 19,1% и Сицилия - 18,1%.

ИСТАТ обаче предупреждава, че притежаване на книги не означава тяхното прочитане. Над 20% от италианците, които са се похвалили, че имат домашни библиотеки с повече от 400 тома, са признали, че през миналата година не са посегнали към нито един от тях.

На този фон звучи изненадващо, че книгоиздаването в Италия е увеличило продукцията си. Тиражите са нараснали с 2,5, а броят на заглавията с 6,3%. Най-голямо е увеличението обаче на учебници - 23,1%, които едва ли спадат към четивата за удоволствие, както и на детската литература - 18,6%./БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата