Европейската комисия планира да разшири обхвата на мерките за подпомагане на земеделските производители заради руското ембарго. Това стана ясно при посещението на европейския комисар за земеделие Фил Хоган в София, който даде съвместна пресконференция с премиера Бойко Борисов и агроминистъра Десислава Танева. Еврокомисарят поясни, че това се прави в отговор на намеренията на Русия да удължи ембаргото.
Заради руското ембарго на българския пазар навлизат евтини агропродукти от Полша и Румъния, което засяга млечния сектор, отчете еврокомисарят. Той се застъпи за схемата "Училищно мляко", като мярка в помощ на млекопроизводителите.
Фил Хоган беше категоричен, че мерките за подпомагане на производителите трябва да са пазарни - например насърчаване на навлизането на нови пазари и в никакъв случай не би подкрепил интервенции или въвеждането на експортни субсидии, които по думите му ще имат пагубен ефект върху пазарите.
Премиерът Борисов заяви, че България се надява на разбиране и помощ от ЕК заради ситуацията, в която са поставени фермерите. „Надяваме се на подпомагане на производителите, за да не фалират“, каза Борисов.
Премиерът настоя проблемите на българските фермери да бъдат обсъдени в Брюксел, след като така или иначе там "се събират всеки ден заради Гърция".
Няма никаква вероятност да бъде удължен срокът изпълнение на проекти по Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 г. с 6 месеца. Проектите в изпълнение трябва да приключат задължително до 15 септември тази година, а заявленията за разплащане да бъдат подадени до 15 октомври, каза Десислава Танева.
Фил Хоган посочи, че той и еврокомисарят Кристалина Георгиева са били „за“ удължаването на Програмата, но след като Съветът на министрите е взел решение през декември 2014 г. срещу удължаването, сега можем единствено да спазим крайните срокове.
Танева отчете 76% изпълнение по ПРСР. Тя е уверила еврокомисаря, че в рамките на крайния срок изпълнението ще достигне 90%.
Запитана какви средства рискува да загуби България тя посочи, че сега върви проверка в общините, където са най-рисковите проекти и се работи по екшън план за минимизиране на загубите.
Фил Хоган допълни, че е запознат с мерките за фискална дисциплина в страната.
Десислава Танева каза още, че Брюксел води процедура срещу страната заради 28 млн. евро държавна помощ за ВЕИ проекти. По ПРСР 2007 - 2013 беше възможно с евросубсидии да се изграждат ВЕИ проекти и мярката беше много атрактивна. Проблемът е, че според Брюксел това е държавна помощ, тъй като инвестицията е изплатена и чрез цената на тока.
Агроминистърът допълни, че е приключила помирителната процедура. България ще предложи механизъм стойността на субсидиите да бъде отразена в признатите инвестиции на бенефициентите.
Още новини за България четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.