Възстановяването на граничния контрол от страна на Германия, за да се спре невиждания приток на бежанци и мигранти, изглежда като последното издихание на Шенгенското споразумение и свободното движение в Европа, отбелязва белгийското изданиe "Politico".
Но не Ангела Меркел е виновна за крахът на Шенген, отбелязва изданието. Канцлерът все още настоява, че мярката е временна. Националистите, диктаторите, престъпниците и трафикантите извън Европа имат по-голям пръст. От списанието посочиха своята "Мръсна дузина", която според тях е най-виновна за ситуацията в Европа.
1. Башар ал-Асад
Във войната, развилняла се в Сирия, загинаха над 200 000 души. 9 милиона останаха без дом, 4 милиона са бежанци. Терорът от страна на правителствените сили, отчаянието и страданието на цивилните, съборените сгради и нестихващата война, подтикнаха мнозина да търсят спасение в Европа. Кой обаче подпали фитила?
2. Виктор Орбан
Крайно десният министър-председател на Унгария беше от първите, които събраха вниманието. Построи бодлива ограда по границата със Сърбия, сваляше мигранти от влаковете и докрай отстояваше позицията, че бежанците са проблем на Германия, а не на Европа. В крайна сметка - натам са се запътили...
3. Реджеп Тайип Ердоган
Амбициозен, автократичен и твърд привърженик на Исляма, турският президент поднови конфронтацията с кюрдите и вкара и голяма част от тях в бежанската вълна към Европа. Междувременно Турция не полага особени усилия да охранява границата си с Гърция или да се погрижи за ограничаване на трафикантския бизнес.
4. Джордж Буш
Инвазията в Ирак от 2003 г. и последвалата окупация радикализира нация, която и без друго беше разклатена, подпали сектантски напрежения, стимулира антизападен джихадизъм и в крайна сметка допринесе за създаването на "Ислямска държава".
5. Барак Обама
Вашингтон също се провали и не направи нищо за облекчаване на положението в Сирия. И се роди "Ислямска държава". Е, сега това е директна заплаха към Европа, експертите по сигурността предупреждават за опаността от "вноса" на джихадисти с бежанците и по-строг контрол. Който не е лесно да се наложи без никакви граници в Европа.
6. Дейвид Камерън
Фактът, че Великобритания не е част от Шенгенското споразумение, се използва от Лондон, за да избегне всякакви съвместни действия на ЕС да разпредели мигрантите или да поеме отговорност от онези, които се опитват да стигнат до Острова. Кораби, плаващи под британски флаг, спасиха немалко бижанци от водите на Средиземно море, но все пак никой не пое отговорност за спасените. А мигрантите, насочили се към Англия най-често си остават... в Кале.
7. Трафикантите
Брутални, подкупни, изнудвачи, безотговорни и брутални - те са сред онези, които провокираха най-големите дебати в Европа с всеки следващ удавен или задушен.
8. Марин льо Пен
Като лидер на френската партия Национален фронт, Марин льо Пен е сред най-активните политици в Европа и от първите, които поискаха възстановяване на граничния контрол. Преди година тя посети бежанските лагери в Кале и настоя, че е време да се "започне война" срещу свободата да се влиза във Франция бе проверки. Тя дори обвини Ангела Меркел, че всъщност германският канцлер използва масовата миграция като източник на евтина работна сила.
9. Аюб ел Хазани
Или атентаторът от влака Амстердам-Париж. През август той беше спрян от американски войници, но веднага заваляха въпросите - защо той въобще е могъл да пресече границата от Белгия, пренасяйки оръжия, макар че връзките му с ислямистки организации са били известни на властите? Силите за сигурност на Европа се изправиха пред обвинението, че комуникацията между тях е тромава. И така предотвратяването на терористични актове става далеч по-сложна задача.
10. Мехди Немуш
Май, 2014. Еврейският музей в Брюксел става сцена на кръвопролитие, в което 4 души губят живота си. Той успява да избяга обратно във Франция, защото няма проверки по границата. По-късно е арестуван в Марсилия. Той е сред първите европейски доброволци, заминали да се бият за "Ислямска държава".
11. Исаяс Афеверки
Упорито, последователно и дълго време президентът на Еритрея отказва да свика избори. Диктаторският режим принуди много млади еритрейци да избягат, рискувайки затвор или разстрел при нелегално пресичане на границата. Бедност, политически преследвания, нарушаване на човешки права и използването на млади мъже за робски труд, направи еритрейците едни от най-отчаяните в Африка да достигнат Европа. По данни на Амнести Интернешънъл неговият режим е вкарал в затвора над 10 000 политически затворници, а насилието е навсякъде.
12. Абу Бакр ал-Багдади
Провъзгласен за халиф на "Ислямска държава" в Ирак и Сирия и бивш лидер на Ал Кайда в Ирак, безкомпромисният му терористичен режим в Източна Сирия и Западен Ирак последователно уби хиляди от религиозните малцинства, умерени мюсюлмани и политически опоненти. Джихадът намери място и в интернет. Брилянтно замислени онлайн призиви накараха хиляди мюсюлмани, живеещи в Европа да заминат за Сирия, необезпокоявани на нито една граница. Терорът, който "Ислямска държава" сее, подтикна много от хората да напуснат Близкия Изток и да търсят убежище в Европа.