Европейският съюз има нужда от нова доза доверие, което да обедини волята на европейските държави за преодоляване на най-сериозната поредица от кризи през последните години. За това призова президентът Росен Плевнелиев, който участва в Единадесетата среща на държавните глави от групата "Арайолуш".
Във форума, който се провежда в замъка Вартбург и в град Ерфурт във Федерална република Германия, участват президентите на ФРГ Йоахим Гаук, на Австрия - Хайнц Фишер, на Естония - Тоомас Илвес, на Италианската република - Серджо Матарела, на Латвия - Раймондс Вейонис, на Република Малта - Мари-Луис Колейро Прека, на Република Полша – Анджей Дуда, на Португалската република - Анибал Каваку Силва, на Словения - Борут Пахор и на Финландия - Саули Нийнистьо.
По време на срещата българският държавен глава подчерта, че тя се провежда в решителен за ЕС момент.
"Обединена Европа има нужда от идеи, които да я придвижат напред. ЕС е не само в криза на своята идентичност, но и на своите ценности. Тогава, когато затваряме границите си за хора, търсещи убежище от най-тежката война от последните години, когато си прехвърляме топката, неспазвайки утвърдените правила и в редица държави членки бежанците дори не се регистрират, за да може всеки да отиграе ситуацията, така както му е изгодно, трябва да си даваме сметка, че е необходимо ЕС да вземе мерки", категоричен беше президентът Плевнелиев, цитиран от прессекретариата на държавния глава.
Според българския президент темата на първата сесия на форума "Засилване на кохезията в Европа" е ясен знак, че европейските лидери осъзнават необходимостта от по-тясно сближаване и препотвърждаване на основните принципи, върху които е изграден ЕС.
По думите на Плевнелиев кризата в Украйна, финансовите проблеми на Гърция и безпрецедентният миграционен натиск още веднъж налагат на европейските страни да се обърнат към своята идентичност и към това, което ги свързва. "Днес ще обменим идеи как можем да ускорим сближаването на държавите. Каквито и форми да има, всички ние съзнаваме, че единственото оръжие, с което разполагаме, за да няма никога война в Европа, е именно интеграцията", посочи държавният глава.
Президентът предупреди още, че ако държавите от ЕС се окажат неспособни да преодоляват кризите като единна общност, са застрашени от изолация и нестабилност. "Изолацията трябва да остане в 20-и век, който ще остане в историята като века на стените, на напрежение и конфликти между отделни държави и техните егоистични интереси", подчерта държавният глава.
Той още веднъж призова за нарастващ ангажимент на европейските държави към образованието, като най-ефективното средство за изграждане на качествен живот за следващото поколение.
"Дано си даваме сметка, че бъдещето е в човешкия талант и в иновациите. Човешкото развитие е задължителна предпоставка и за икономическо развитие“, добави Плевнелиев.
Държавният глава обяви още, че очаква групата "Арайолуш" да излезе с обща позиция по отношение на миграционния натиск към ЕС
"Надявам се, че ще излезем с позиция по отношение на бежанците", заяви президентът Росен Плевнелиев и припомни, че подобно на много европейски държави днес, преди две години страната ни също беше изненадана и изправена пред сериозни проблеми. "Тогава България успя да вземе отговорни решения. Беше проведено заседание на Консултативния съвет за национална сигурност по проблемите с миграционната вълна, беше приет план за действие и сега той се изпълнява", посочи държавният глава. По думите му две години по-късно страната ни спазва европейските правила и дава пример на своите партньори.
България ще продължи да работи за намирането на общи решения и позиция на ЕС за преодоляване на всяка отделна криза, посочи още президентът Плевнелиев и изрази своето очакване в най-скоро време да бъде намерено решение за справяне с миграционния натиск и подчерта значението, което имат днешните дебати.