Към днешна дата България не е отправила официално искане за отваряне на център за преразпределение на бежанци, съобщи Европейската комисия преди малко.
Вчера канцлерът на Германия Ангела Меркел заяви, че на срещата на европейските лидери, завършила рано тази сутрин, България е проявила интерес към изграждането на такъв, за да се справи с миграционния натиск от Турция.
България отбеляза, че не е в Шенген, но има обща граница с Турция. България заяви, че е подложена на огромен миграционен натиск. Нямаме нищо против, ако България желае да разкрие такъв център, ще получи същата подкрепа от ЕС, както Гърция и Италия. Не искаме да налагаме нещо на България, страната сама заяви, че има проблем и предложи, това е разбираемо, заяви Меркел след края на срещата.
Центровете, наричани още „горещи точки“, са част от стратегията на ЕС за регистрация на бежанците. Четири такива зони ще бъдат отворени в Италия, в Сицилия и в Лампедуза и една в гръцкото пристанище Пирея, край Атина. Петте европейски центъра ще заработят на пълни обороти до ноември, за да започнат преразпределянето на договорените вече между страните членки квоти. До края на годината още 2 „точки“ ще бъдат открити в Италия.
В тях експерти от европейските агенции за границите и за полицейско сътрудничество – Фронтекс и Европол, и от европейското бюро за бежанците, заедно с местните власти ще идентифицират и регистрират бежанците и ще ги подготвят за разселване към вътрешността на ЕС или за връщане, откъдето са дошли.
Европейската комисия потвърди, че има отчетлива тенденция за увеличаване на броя на хората, идващи към Европа, но добави, че не разполага с прогнозата на турския премиер Ахмет Давутоглу от писмото му до европейските му колеги и до евроинституциите, за още 7 млн. потенциални бежанци от Сирия.
В същото време председателят на Съвета на ЕС Доналд Туск заяви вчера, че в Сирия имало 7 млн. хора, напуснали домовете си и още 4 млн. в лагерите в съседните страни. Той предупреди, че предстоят по-големи вълни от досегашните и призова за спешни мерки.
Европейските лидери обещаха да дадат до 1 млрд. евро национални средства за финансиране на програмите за изхранване и за други доставки в лагерите, с които да се заредят изпразнените бюджети на хуманитарните организации. Точното разпределение на вноските по страни се очаква да стане ясно до следващата им среща, насрочена за 15-16 октомври. Другата седмица Еврокомисията ще предложи актуализация на европейския бюджет, за да отпусне още пари за Сирия и лагерите в съседство.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.