Правителството на германската провинция Бавария заплаши да даде канцлера Ангела Меркел на съд, ако не спре масовия приток на мигранти в Германия, съобщи БТА като се позова на ДПА.
Баварският премиер Хорст Зеехофер обвини канцлерката, че радушният прием на мигранти нарушава правата на германските провинции и заяви пред журналисти в Мюнхен, че въпросът може да бъде отнесен до федералния конституционен съд.Повечето от пристигащите в Германия мигранти отиват в Бавария.
Вътрешният министър на провинцията Йоахим Херман призова днес федералното правителство да изпрати категоричен сигнал, "че Германия е достигнала предела на капацитета си" и подчерта, че Германия е заобиколена от "сигурни държави".
Той добави, че ако Берлин не предприеме скоро ефективни мерки за ограничаване на мигрантския наплив, Бавария си запазва правото да подаде жалба пред най-висшия германски съд, посочва Асошиейтед прес.
Германският вицеканцлер Зигмар Габриел и външният министър Франк-Валтер Щайнмайер предупредиха, че имиграцията е неконтролируема и призоваха да се намали рекордният приток на мигранти, предаде Франс прес.
"Не може да поемем трайно товара и да интегрираме повече от един милион души годишно", отбелязват двамата в общо изявление, които ще бъде публикувано утре в германския седмичник "Шпигел".
"Въпреки безпрецедентната помощ на германците за мигрантите, ние трябва да направим всичко възможно числеността на имиграцията в Германия отново да спадне, отбелязват двамата политици от социалдемократическата партия - съюзник на консерваторите от ХДС на Меркел.
Политиката ни може да е ефективна в дългосрочен план само ако не искаме твърде много от хората в страната ни, подчертават Габриел и Щайнмайер.
Германският вътрешен министър Томас де Мезиер съобщи, че тази година ведомството му е регистрирало над 490 нападения - от палежи до расистки графити - срещу центрове за настаняване на бежанци. Това свидетелства за драстично увеличаване на ксенофобските атаки срещу хора, търсещи убежище, каза той в публикувано днес интервю.
Две трети от заподозрените за деянията живеят близо до приемните центрове и не са имали предишни криминални прояви, отбеляза Де Мезиер пред в. "Моргенпост", цитиран от АП.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС предупреди САЩ да не използват сигурността като претекст за анексиране на Гренландия
Dow нарасна с близо 600 пункта до нов връх след действията на САЩ във Венецуела
Финансист: Еврозоната няма да увеличи автоматично чуждите инвестиции у нас
Lucid отчита ръст на продажбите и продукцията през последното тримесечие на 2025 г.
Кашкари от Фед: Лихвите може би са доста близо до неутралното ниво в момента
Очаква се антиамериканските настроения да се засилят след инвазията във Венецуела
Облачен и ветровит вторник с температури до 16 градуса
Хороскоп за всички зодии за 6 януари: Добри новини за Телците и Девите
Силни магнитни бури връхлитат Земята на 9 и 10 януари
Рецепта за Йордановден: Бобена чорба с пушени гърди
Късмет за три зодии след 5 януари
Ужас за Сити. Важен защитник счупи крак
Детелините върнаха Мартин О'Нийл след неуспешния експеримент
Спортът по телевизията днес, 6 януари
Мачовете по телевизията днес, 6 януари
Левски закъснява, а Лудогорец и ЦСКА не спят
Звезда напусна Реал Мадрид и благодари на Карло Анчелоти
6 януари – Честит имен ден на Йордан и Йорданка!
Таро карта за 6 януари, вторник
3 важни поверия за Ивановден
6 задължителни ястия за Ивановден
3 класически рецепти за Ивановден
Седмичен хороскоп за 5 – 11 януари 2026
Идва застудяване след два дни
Само 33 процента от американците одобряват акцията на Тръмп във Венецуела
Съдът в САЩ остави Мадуро в затвора поне до 17 март
Близки на загинали при катастрофи излязоха на протест във Варна
Хванаха за ден 22-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мадуро пред съда в Ню Йорк: Аз съм невинен и почтен човек
Биолози откриха нов начин за забавяне на стареенето на клетките
Избухнала свръхнова може да е създала условията за появата на живот на Земята
2025 година постави температурни рекорди в различни части на света
Климатичните модели надценяват способността на растенията да поглъщат СО2
Риск от остеопороза: Увеличава ли откритата в костите микропластмаса опасността
Бивш ръководител на марсианската програма на НАСА: 2026 г. е ключова за бъдещето на агенцията