Състоянието на демокрацията в Турция се влошава, става ясно от представения днес годишен доклад, с който Европейската комисия оценява напредъка на страните кандидатки за влизането им в ЕС.
„Има цялостна отрицателна тенденция по отношение на върховенството на закона и основните права", се казва в документа, който очертава сериозни проблеми в областта на правосъдието и свободата на изразяване.
Европейската комисия, която преговаря с Анкара за намаляване на бежанския поток към Европа, изчака да минат изборите, за да представи публично оценката си, която обичайно се публикува през октомври.
Еврокомисарят за разширяването Йоханес Хан заяви пред Европейския парламент, че особено тревожно е положението с независимостта на съдебната система и гражданските свободи в медиите и ограничаването на интернет.
В документа се подчертава и спирането на преговорите за мирно споразумение с кюрдското малцинство, както и необходимостта от значителен напредък по решаването на проблема с разделянето на Кипър.
Хан обеща, че преговорите за бежанците няма да доведат до специално отношение към Турция и че отварянето на нови преговорни глави и свалянето на визите, за които Анкара настоява, няма да са резултат от политическа необходимост, а резултат от достигането на европейски стандарти. Някои евродепутати обаче предупредиха, че „финансовият морков“, който ЕС готви за Турция, е грешка.
Европейската комисия констатира увеличаване на политическата нестабилност в 6-те балкански държави, които също кандидатстват за членство. Проблеми с независимостта на съдебната власт и широко разпространената корупция са повсеместни, посочи комисарят.
Черна гора, която е най-напреднала от тях с 8 отворени преговорни глави, не прави нужното да се справи с организираната престъпност и подкупите, управляващи и опозиция не успяват да водят политически диалог.
Босна и Херцеговина се е върнала на пътя на реформите, но развитието на икономиката и възприемането на европейски правни стандарти е още в начална фаза, твърди Еврокомисията.
В Албания се правят реформи, но страната е още далеч от същинските преговори.
В Косово реформите са в застой след изборите.
Скандалите с подслушване в Македония, както и разядената от корупция политическа система пречат на икономическото развитие на страната. Отношенията с малцинствата са крехки. Гърция продължава да блокира започването на преговорите. Въпреки това Европейската комисия препоръчва на страните членки за 7-и път това да бъде направено.
На фона на проблемите само Сърбия има шанс за формален напредък в преговорите. Хан съобщи, че още тази година може да се отворят първите преговорни глави. Белград обаче трябва да направи сериозни усилия за реформи в правосъдието и администрацията, както и в борбата с корупцията и с дискриминацията.
Европейският комисар призна, че в страните кандидатки се наблюдават признаци на умора от правенето на реформи, а евродепутати обвиниха Еврокомисията, че причината за това е липсата за перспектива. При встъпването си в длъжност преди година председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че през идните 5 години ново разширяване на ЕС няма да има.
„Разширяването вече не е толкова привлекателно в сравнение с времето, когато се смяташе че Европа постига напредък, че е едно пространство без граници“, коментира евродепутатът Иво Вайгел.
Според лидерката на Зелените Ребека Хармс небрежността на ЕС е довела до безпрецедентно обезверяване сред гражданите на Балканите. Заради него е отслабнала обществената воля за борба с корупцията и утвърждаването на ценности като свобода на печата и плурализъм.
Брюксел ще се опита да поощри евроентусиазма, като окуражава икономическото развитие с предприсъедителните програми, както и налагането на върховенството на закона, със свободата на медиите и независима съдебна власт. Без тези условия никой инвеститор няма да дойде, каза Йоханес Хан. Европейската комисия ще засили финансирането и за неправителствения сектор.
/БТА/