Ще трябва ли да бъде пренаписана историята на демократичното движение в Полша? Лех Валенса, харизматичният лидер на профсъюза "Солидарност", отново е под подозрение, че е бил информатор на комунистите. Новите предполагаеми доказателства почти буквално "излязоха от гроба", пише Ева Крафчик от ДПА.
Лъжи, тайнственост, догадки. Комунистическото минало на Полша все още хвърля дълги сенки. Дали Нобеловият лауреат за мир, лидер на стачките в корабостроителницата в Гданск и основател на движението "Солидарност" е бил информатор на бившия комунистически режим? Частният архив на покойния бивш вътрешен министър генерал Чеслав Кишчак изглежда ще докаже, че Валенса е служел на режима като "агента Болек".
Кишчак бе съден години наред за ролята си в кръвопролитното потушаване на стачката на работниците в корабостроителницата през декември 1970 г., както и за жестоките методи, използвани срещу стачкуващи миньори в годините на военното положение. По-късно, през 1989 г., той ще е един от участниците в преговорите с Валенса и други представители на опозицията за очертаване на пътя за оттегляне на комунистите от властта.
Кишчак почина през ноември и сега стана ясно, че той може би е пазел ценни тайни документи, за да се подсигури на старини. В кабинета си е съхранявал подробни досиета, съдържащи бележки, страници с машинопис и фотографии.
Неговата съпруга Мария каза, че преди смъртта си я инструктирал, ако има финансови проблеми, да предаде архива в Института за национална памет (ИНП) - институцията, който разследва престъпленията от времето на комунизма, а има и пълномощията да предявява обвинения. "Съпругът ми каза, че документите трябва да бъдат защитени за доброто на Лех Валенса, който все още е национален герой"", каза в четвъртък Мария Кишчак.
Онова, което следователите от ИНП откриват в кабинета, е същинска бомба. "В една от папките имаше запечатан плик от април 1996 г., надписан на ръка и адресиран до директора на Новия архив", каза вчера директорът на ИНП Лукаш Камински.
Писмото, което не е било изпратено по пощата, съдържа декларация на Валенса, че е таен сътрудник на службите с псевдоним "Болек".
Това обвинение не е ново, но въпросът от вчера е защо досиетата, които тепърва ще бъдат проучвани и оценявани, изникват тъкмо сега. Години наред срещу Валенса (сега на 72 години) имаше обвинения, че е дал неверни показания за миналото си.
Обвиненията идваха главно от средите, които бяха останали в сянката на Валенса и бяха недоволни, че не получиха възможност да разчистят сметките си с комунистите.
Последните разкрития са много благоприятни за консервативните националисти, които са на власт в Полша от близо сто дни. От години партията на Ярослав Качински, едновремешен съветник на Валенса, настоява за твърда разплата с комунистическото минало. "Това не подлежеше на съмнение от самото начало", каза вътрешният министър Антони Мачеревич относно твърденията за "Болек".
Валенса, който беше президент от 1990 до 1995 г., завежда дело в съда, за да защити името си от обвиненията. През 2000 г. един съд се произнесе в негова полза. Но самият той разпали спекулациите, когато призна, че през 70-те години, още като никому неизвестен работник в корабостроителницата и участник в стачката през 1970 г., е "подписал нещо".
Старите сподвижници на Валенса се изказват в негова подкрепа. Те твърдят, че докато е оглавявал службата за сигурност, Кишчак е събирал документи - наполовина лъжливи, клюкарски, фалшиви - за да дискредитира опозицията. "Атака срещу Валенса е атака срещу нашето голямо национално постижение", каза вчера някогашният функционер от "Солидарност" Владислав Фрасинюк.
Качински от години е в конфликт с Валенса. Последният епизод преди вчерашните разкрития бе през миналия месец. Тогава Валенса каза, че би се присъединил към политическите протести срещу настоящото правителство във Варшава заради законодателство, което промени съдебната система и предизвика тревога в Европейския съюз.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.