IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

И Германия ще реже детските на чужденците

Мярката трябва да е възпираща спирачка, надява се Меркел

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Германия ще обмисли също въвеждане на индексация на детските надбавки за чужденци от ЕС, работещи в страната, съобщи канцлерът Ангела Меркел веднага, след като късно в петък европейските лидери постигнаха съгласие по отстъпките за Великобритания.

"При сегашната ситуация в коалицията, смятам за много вероятно да обмислим подобна стъпка", заяви Меркел.

ЕС се съгласи с искането на Лондон детските на родителите, работещи във Великобритания, чийто деца не живеят с тях, да бъдат адаптирани към стандарта на живот в страната, в която са за постоянно.

До 2020 г. мярката ще се прилага само за новопристигналите работници, а след това към всички граждани на ЕС.

Възможността за намаляване на детските обаче ще важи за всички държави членки и ще може да бъде въвеждана по тяхна преценка, веднага след като поправките в действащото европейско законодателство бъдат приети.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер коментира, че мярката ще има разубеждаващ ефект и към имигрантите, част, от които се стремели към Европа заради щедрите ѝ социални системи.

Европейските държави ще могат да отказват социални плащания на граждани на Съюза, които отиват в друга страна, за да се ползват от социални помощи, въпреки, че не разполагат с достатъчно средства, които да им позволят да живеят в нея като постоянно пребиваващи, се казва още в заключителния документ от срещата на върха. Неработещите, които искат да се установят в друга държава от ЕС, ще трябва да доказват, че имат достатъчно средства за издръжка, така че да не тежат на социално осигурителната ѝ система.

Лондон се договори и за 7-годишно блокиране на достъпа на работници от ЕС до социални добавки върху най-ниските заплати. Тази отстъпка ще се прилага само от държави, които не са се възползвали от ограниченията за достъпа до пазара на труда на граждани на новите членки на ЕС от Централна и Източна Европа. Такива са само Великобритания и Швеция.

Налагането на т.нар. "аварийна спирачка" ще става само, след като страната докаже на Брюксел, че е под силен наплив от работници от други европейски страни, който поставя на изпитание социалните им фондове. Европейската комисия вече обяви, че Великобритания се намира в такава ситуация.

Надбавките няма да се изплащат само на новопристигнали за срок от 4 г. Работещите в заварено положение ще имат право на тях.

Промените ще влязат в сила при положителен отговор от референдума за оставането на Великобритания в ЕС. Очаква се днес премиерът Дейвид Камерън да го насрочи за 23 юни.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата