Белгийските служби са знаели точния адрес на скривалището на Салах Абдеслам - оцелелия от парижките атентати терорист - още в началото на декември, съобщават местни медии.
Полицай е получил тази информация от мароканската общност в провинциален белгийски град и е съставил доклад. Документът не е бил използван за предприемане на специална операция, а е останал в провинциалното полицейско управление, по твърденията на медиите.
Така четири месеца всички търсеха Абдеслам, докато той е бил на едно и също място в кв. "Моленбек" в Брюксел, се посочва в публикациите.
При задържането на терориста миналия петък той бил разпитван само час, защото бил уморен, потвърждава неговият адвокат. Следователите питали за атентатите в Париж, но не и за възможни нови нападения. Абдеслам казал, че е трябвало да се взриви на националния стадион на Франция, но се отказал, "защото нямал билет". Оставил другите двама шахиди там и тръгнал с автомобила напосоки из Париж. Той добавил, че се виждал с Абдулхамид Абауд (определян доскоро като "мозък" на терористичната операция през ноември) само веднъж в живота си. Службите знаят, че всъщност двамата са били приятели от детинство.
Въпросът с по-ранното задържане на Абдеслам се поставя и доколкото помагачите за атентатите в Париж извършиха атентатите в Брюксел. Времето е било от значение, тъй като подготвянето на използваните бомби е било свързано с продължителни химически реакции.
Двамата братя, които се взривиха във вторник на летището и в метрото в Брюксел, са били в списъците на САЩ за терористи. Турция е задържала единия от тях преди година, докато опитвал да влезе в Сирия. Същевременно за белгийските служби двамата били "дребни престъпници" с присъди за въоръжени грабежи, затова били оставени на свобода.
В началото на този месец белгийските медии съобщиха, че федералната полиция е знаела за намеренията на терористите от Париж от юли 2014 г. (16 месеца преди атентатите), но образуваното следствие е било прекратено през юни 2015 г. без последствия. Салах и Брахим Абдеслам били разпитани през 2014 г., но било преценено, че "не представляват заплаха". Според публикациите тогава подобен пропуск е бил допуснат заради слабата комуникация между отделните полицейски структури в Белгия.
Ако данните за тези пропуски са верни, те са сред причините за 130 жертви в Париж и над 30 в Брюксел, както и за общо около 600 ранени.
/БТА/