Българите изпревариха по численост германците, живеещи в Брюксел. 10 772 българи официално са се установили в белгийската столица, съобщи местната статистика.
Това нарежда съгражданите ни на 8-мо място сред чужденците в Брюксел. Българите са повече от германците, които наброяват 10 304 души и дори от конгоанците, които са се заселили в бившата си метрополия (8800).
Французите остават най-многочисленото национално малцинство в Брюксел – 5,2% от населението на белгийската столица. 66 750 са французите сред едномилионното население на Брюксел. Следват ги мароканците – 3,3% (38 297) и румънците – 33 399 души.
За 10 г. броят на румънците в Белгия се е увеличил десетократно, съобщава националната статистика. От 2004 до 2014 г. българите, живеещи в страната, са се умножили по осем. Пикът в българското разселване към Белгия е през 2008-2010 г., когато по над 7000 души годишно са се заселвали в страната. Впоследствие техният брой е намалял до 4000-5000 вписвания и се покачва отново от 2013 г. насам, след като паднаха ограниченията за работа в Белгия.
Според белгийските демографи ръстът на румънците и българите променя картината на емиграцията в страната през последните години, измествайки назад французите, италианците, мароканците и испанците, които са били водещи по численост чуждестранни общности през последните 50 г.
Малко повече от половината от живеещите в Белгия българи са мъже (54%). От Полша пък идват повече жени, тъй като те са мнозинство сред безработните в своята родина. Мнозинството имигранти от Източна Европа, включително българите, са млади хора, най-често между 25 и 29 г. Хора в пенсионна възраст почти не се заселват в Белгия. Основната причина за установяване в Белгия е търсенето на работа. Повечето мъже работят в строителството, а жените – като чистачки и домашни помощници.
За разлика от румънците, които предпочитат да се заселят в столицата, българите са повече в северната провинция - Фландрия (57%). Градът с най-много българи в Белгия е Гент – повече от половината българи в Белгия са концентрирани в града. Други 38% живеят столицата. Те населяват основно три квартала – Скарбек, Сен Йос-тен-Ноде и централният Брюксел.
Белгийската статистическа агенция обяснява високата национална концентрация на българите с факта, че голяма част от тях са част от роми и български турци от Североизточна България. Те предпочитат да живеят заедно или в населените с турци части на Брюксел, защото владеенето на турски език им помага в намирането на работа и в ежедневието. От записаните в гражданските регистри българи около 44 на сто имат нередности с документите за престой и работа, но броят на работещите в сивата икономика вероятно е по-голям, тъй като не всички са се вписали като живеещи в Белгия, се казва в анализа на националната статистика.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.