Платете ни глобата или ни дайте да строим „Южен поток“. Такова искане поставиха премиерът Бойко Борисов и вицето му Томислав Дончев, които проведоха серия от срещи в Брюксел с представители на Европейската комисия и Съвета на ЕС.
Борисов поискал „ясен отговор“ от хората на председателя на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер и от президента на Съвета Доналд Туск на плановете на България да се развива като енергиен център. Той ги запознал с глобата, която арбитражният съд в Париж наложи на България за спирането строежа на АЕЦ „Белене“ и поискал Еврокомисията да спре наказателната процедура, с която препоръчва България да продаде тръбите и компресорните станции за „Южен поток“, които бяха купени, преди ЕС да забрани строителството на тръбата.
Борисов дал няколко варианта на европейските експерти да мислят за тях и да му отговорят писмено. Сред тях са ЕС да заплати 550-те млн. евро, наложени на НЕК за „Белене“ от Международния арбитраж в Париж, да съдейства да продадем реактора, купен за „Белене“ и да поднови строежа на централата. Отделно премиерът е настоял да не се задейства наказателната процедура срещу България, до 300 млн. евро, с които Европейската комисия заплашва заради това, че все още притежаваме тръбите и компресорните станции за спрения „Южен поток“. Борисов поискал и справедливост и ако София бъде наказана, това да бъде сторено и за участието на Атина в бъдещия „Турски поток“, който има същите противоречия с европейското право като „Южния“.
„Искам Европейската комисия и Европейският съвет като солидарни с това, което България направи като лоялен член, да бъдат така солидарни с нас – дали ще платят парите, дали ще ни позволят да строим реактор, дали ще ни съдействат да продадем реактор, дали ще ни позволят като частен проект да се строи „Южен поток“, дали Гърция и Турция, бидейки в „Турски поток“, ще получат същите санкции като България, за да не се обиколи Украйна, а не само да ни тикат за превъоръжаване и за флотилия“, заяви премиерът.
Той добави, че не може проекти да се спират в името на общите интереси, а плащането да е само за сметка на България.
На 1 и 2 юли външният министър Даниел Митов ще има срещи с руския си колега Сергей Лавров и с турския първи дипломат Мевлют Чавушоглу и ще обсъжда с тях също енергийните проекти, свързани с България.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.