Италианският Сенат прие закон срещу разхищението на храни, което струва на страната 12 милиарда евро годишно, улеснявайки даряването на хиляди тонове хранителни продукти за благотворителни организации, предаде Франс прес.
Законът бе приет със 181 гласа "за", два - "против" и 16 - "въздържали се". Така текстът е окончателно приет.
Този закон потвърждава, че Италия е в първите редици на борбата срещу разхищението на храни, което струва на страната годишно 12 милиарда евро, коментира италианският министър на земеделието Маурицио Мартина.
Текстът предвижда за земеделските производители, индустриалците от сектора и търговците да стане по-лесно да даряват излишъците си, вместо да ги изхвърлят или унищожават. Те ще могат да се ползват от данъчни облекчения за събирането на боклука, ако предадат излишните си хранителни продукти на благотворителни организации. Същевременно се уточняват санитарните норми, които трябва да бъдат спазвани по цялата верига.
Новият закон освен това ще заостри вниманието на частните лица, които са отговорни за по-голямата част от прахосничество на храни (54 на сто), изпреварвайки далеч ресторантьорския сектор (21 на сто), търговията (15 на сто), земеделието (8 на сто) и преработвателната промишленост (2 на сто), според Колдирети - основната асоциация на земеделските производители.
Целта на закона, който предвижда да бъде събран един милион тона храни спрямо 550 000 тона в момента, е постижима, според Колдирети, която подчертава, че "ситуацията остава тежка", тъй като всеки италианец хвърля 76 килограма хранителни продукти годишно.
/БТА/