Политическата върхушка в Холандия запази властта си, въпреки че загуби гласове за сметка на настроените против имиграцията националисти и други по-нови партии, пише американският в. "Уолстрийт джърнъл".Народната партия за свобода и демокрация на министър-председателя Марк Рюте спечели най-много гласове на най-внимателно наблюдаваните избори в Холандия в последно време и това поставя премиера в силна позиция да състави ново правителство, отбелязва изданието.
Партията на Рюте си осигури победа над Партията на свободата на Герт Вилдерс и, според предварителните резултати, е на път да получи най-много места в парламента.
Предполага се, че премиерът вероятно ще трябва да избира между различни възможности за коалиция, чието съставяне може да отнеме месеци - средното време за това в Холандия е три месеца, а рекордът е над 200 дни, изтъква британският в. "Гардиън".
Политическият спор между Холандия и Турция позволи на Рюте да блесне дни преди изборите. Това вероятно засили явлението, наричано "премиерски бонус" - увеличаване на гласовете за този, който е на власт, изтъква британският в. "Индипендънт".
Холандските избори са първите от три ключови гласувания в Европа, на които популистки политици се очертават като сериозни претенденти. Анализатори прогнозираха, че евентуално силно представяне на Вилдерс би подпомогнало кампаниите на лидерката на Националния фронт Марин льо Пен във Франция и на партията "Алтернатива за Германия" в Германия, пише британският в. "Файненшъл таймс".
Вилдерс не оправда очакванията на тези избори - той постигна увеличаване на представителството на своята партия в парламента, но не успя да убеди решаващ дял от гласоподавателите да подкрепи крайните му позиции за спиране на мюсюлманската имиграция и отказване от Европейския съюз, пише в. "Ню Йорк таймс".
Резултатите бяха приветствани от проевропейски политици, надяващи се, че изходът от изборите в Холандия може да помогне за ограничаване на възхода на популистите, настроени против ЕС и антимюсюлмански сили, които Вилдерс символизира и които заплашват да разрушат общността. Избирателите все пак възнаградиха десни и десноцентристки партии, споделящи някои от неговите твърдолинейни послания.
Изборите бяха внимателно наблюдавани като предвестник на възможни тенденции в година на важни гласувания в Европа, включително във Франция след няколко седмици, а по-късно в Германия и евентуално в Италия.
Много от холандските партии, които надделяха на изборите, подкрепят ЕС - това е рядък лъч на надежда в момент, когато популистките сили създават екзистенциална криза за общността, а Великобритания се готви да напусне блока, коментира американското издание.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.