За все повече европейци принадлежността към ЕС е нещо добро, става ясно от проучване на "Евробарометър".
Над половината - 57% от хората в страните членки подкрепят членството в ЕС. Сегашното равнище на одобрение е почти същото като това от 2007 г. - преди финансовата и икономическа криза, като в същото време представлява увеличение от четири процента в сравнение с предишното проучване от септември миналата година.
В България подкрепата е 53%, малко по-ниска от средното за ЕС, но също така с четири процентни пункта по-висока от предишното проучване.
Според 33% от българите и 26% от останалите ЕС "не е нито добро, нито лошо" нещо. Осем на сто от българите и 14 на сто от останалите заявяват, че ЕС е "нещо лошо".
Според председателя на Европейския парламент Антонио Таяни резултатите от социологическото проучване показват, че "европейските граждани очакват от нашия Съюз да реагира с единен глас на турбулентните международни събития, които в последно време направиха света по-несигурен и опасен".
"От нас, политическите лидери, зависи да им покажем, че те са прави. За тази цел, трябва да ги убедим чрез ежедневната си работа и решения, че Европейският съюз може както да защитава, така и да подобрява техния живот", оцени Таяни.
По отношение на последните геополитически събития като например повишаващата се нестабилност в арабския свят, нарастващото влияние на Русия и Китай и избора на Доналд Тръмп за президент на САЩ до 73% от анкетираните предпочитат ЕС да намери общ отговор пред индивидуални действия на страните.
Наблюдава се също така и солидно мнозинство, което настоява ЕС да направи повече за справяне с настоящи предизвикателства като борбата с тероризма (80%) и безработицата (78%), защитата на околната среда (75%) и борбата с данъчните измами (74%).
Българите също искат повече действия от ЕС в борбата с тероризма (79%) и безработицата (76%). След тях идват проблемът с миграцията и защитата на външните граници с по 74%. Здравното и социалното осигуряване е друга област, в която над 70% от българите биха искали да видят повече намеса от страна на ЕС.
Все по-голяма част от европейците (43%) смятат, че техният глас се чува на европейски ниво. От друга страна шестима от десет европейци смятат, че техният глас се зачита в собствената им страна.
Процентът на българите, които вярват, че гласът им се зачита не европейско ниво, е същият като средния за ЕС (43%). В същото време 55% от нашите сънародници са на същото мнение за собствената си страна.
Огромното мнозинство от европейците е на мнение, че неравенствата между различните социални класи са значителни, а една трета от тях се съмнява, че кризата ще бъде преодоляна в обозримо бъдеще. Сред българите тези тенденции са още по-ясно изразени.