IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Европейците на Острова – защитени до смъртта им!

ЕС и Лондон се хванаха за гушите за винарска изба

Европейците на Острова – защитени до смъртта им!

Снимка: Reuters

Европейската комисия обяви, че ще се бори европейците във Великобритания да получат равни права с британските граждани до смъртта им. Комисията представи предложението си за преговорни позиции по раздялата с Великобритания днес, която предстои да бъде одобрена от европейските министри на 27-те оставащи страни на 22 май.

"Позицията ни за преговорите е, че искаме европейците, живеещи в Обединеното кралство, да се ползват с права, равни на тези на британските граждани, до своята смърт", заяви високопоставен източник от екипа, който ще води разговорите.

Става дума за право на престой за студенти, пенсионери, работещи и самонаети, признаване на дипломите, право на образование за децата, право на социални обезщетения и право за събиране на разделени семейства.

Европа иска тези права да бъдат дадени на всички, пристигнали до 29 март 2019 г., когато Великобритания ще напусне ЕС.

"Тези хора имат право да изживеят живота си, сякаш Brexit не се е случил", коментира източникът.

ЕС ще преговаря и за пенсионните права на европейците, които са работили във Великобритания, но вече са я напуснали. Не е ясно какъв е техният брой, но намиращите се в момента европейци на Острова са 3,2 млн души, от тях - 65 000 българи.

Европейската комисия предложи днес директиви за напускането, които ще служат като червени линии в преговорите с Лондон. Очаква се те да започнат в средата на юни, когато бъде излъчено новото британско правителство след предсрочните избори на 8 юни.

Европейската комисия призова намиращите се в Обединеното кралство европейци да не се паникьосват и да не кандидатстват за разрешителни за престой като граждани на трети страни, тъй като до развода, всички те имат право на работа и на престой по силата на европейските правила.

Европа разчита да се договори с Лондон и че всички спорове по правата на гражданите трябва да се отнасят до Съда на ЕС в Люксембург, а не да се разглеждат в британските съдилища. Мотивът е, че тези прaва произтичат от европейското право. Брюксел се надява да договори принципите за уреждането на правата на европейците във Великобритания и на британците, живеещи в Европа най-късно до края на есента.

Същият срок се поставя и за определяне на новата граница на ЕС в Ирландия. Островът сега се дели между Република Ирландия, която остава в Съюза и Северна Ирландия, която е част от Обединеното кралство. При раздялата северноирландците могат да вземат ирландско гражданство и да останат в ЕС, а двете половини на Острова могат да се обединят, при което Северна Ирландия автоматично да стане член на ЕС.

Главният преговарящ на ЕС Мишел Барние заяви, че ще бори за гаранции, но не може да обещае нито на европейците, които са вече в Обединеното кралство, нито на тези, които сега се запътват натам, че ще получат максимума.

Най-трудната част от преговорите се очаква да бъде финансовото споразумение, с което ще се уредят дължимите от Великобритания плащания към европейския бюджет.

Брюксел настоява Лондон да прави вноските си в бюджета на ЕС в Европейската централна и в Европейската инвестиционна банка до 2020 г., въпреки че тогава вече няма да е член на Съюза. ЕС смята, че това са ангажименти, поети от Великобритания като член, които тя трябва да изпълни. По отношения на плащанията по европейските фондове, началната преговорна позиция на Европейската комисия е, че Лондон трябва да плаща по фактури, представени в Брюксел за изпълнени по фондовете проекти в 28-те страни до 2023 г., когато изтича програмният период.

Европа ще настоява Великобритания да плати стойността на европейската движима и недвижима собственост на Острова, ако желае да ги запази. Тази собственост е на ЕС и никоя страна поотделно няма права над нея, заяви европейски източник.

Като спорна тема се очертава и винарската изба на ЕС, към която Лондон има претенции за дял. Брюксел днес заяви, че няма да отстъпи дори една бутилка, тъй като тя е собственост на Съюза. Става дума за 15 500 бутилки вино на Европейската комисия на стойност от около €260 000 и на още за около 27 000 бутилки вино и твърд алкохол, собственост на Съвета на ЕС. От тях се налива на европейските лидери и министрите по време на срещите им в Брюксел. Лондон иска да получи 5000 бутилки вино и 250 коняк, и друг твърд алкохол при развода.

ЕС разчита да приключи преговорите по раздялата до края на годината, а до есента на 2018-а да договори и преходните разпоредби, които ще действат до подписването на споразуменията за бъдещите отношения между Брюксел и Лондон. След това ще има 5 месеца за ратификация на договореното, след което раздялата ще бъде факт в края на март 2019 г.

"Някои създават илюзии, че Brexit няма да има материален ефект върху живота ни и че преговорите ще приключат бързо и безболезнено. Това не е вярно", заяви днес главният преговарящ на ЕС Мишел Барние.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата