"Бялата книга", в която Европейската комисия предлага 5 сценария за бъдещето на Европа, е разочароващо, академично упражнение, пълно с празнодумство, на което липсва амбиция и ясни приоритети.
Това се казва в критика на най-лявото крило на европейските социалисти и на комунистите в Европейския парламент "Прогресивен форум", огласена днес в Брюксел.
Единственото, с което евросоциалистите са съгласни, е че "проблемите на Европа не могат да се решат от само себе си". Всичко останало от предложението на Еврокомисията за повече или по-малко Европа те смятат за неоснователно, тъй като според тях най-големият недостатък на Юнкеровите варианти е липсата на сценария за социална Европа, която да изземе облагите от "икономическите и частни интереси" и да ги даде на хората.
Според левите по който и от 5-те пътя, предложени от Юнкер, да поеме Европа, това ще увеличи различията между големите и малките държави, както и между западните и източните.
Инициаторите, сред които и българският евродепутат Георги Пирински от БСХ, смятат, че структурните реформи и икономиите, провеждани в Европа, са отнели "права и надежда на хората, които незабавно трябва да се върнат". Те атакуват още СЕТА, както и липсата на желание според тях у Еврокомисията да реши проблемите с данъчните измами и да установи правото на европейците на "почтена работа с почтено заплащане".
Срещу 5-те сценария на Комисията левите предлагат един: "социална Европа с акцент върху обществения контрол и отчетност и запазване на демократичния суверинитет".
От манифеста става ясно, че левите смятат, че Европа трябва да гарантира правото на образование и на колективно договаряне, всички работници да получават еднакво заплащане и права независимо от работодателя и още минимален гарантиран доход и общо обезщетение за безработица, както и абсолютно равенство между половете. Левите се застъпват още за предоставяне на пълни права на имигрантите и за отваряне на законни канали за трудова имиграция в Европа.
Те смятат, че Европейският семестър - политика за координация на икономическото развитие на членките от Брюксел, трябва да се реформира и да включва повече социални критерии като потребление на домакинствата, намаляване на бедността, както и да се отмени регулацията на финансовите пазари в ЕС.
Сред екологичните препоръки са тотална промяна на земеделската политика и кардинално намаляване използването на химикали, икономична енергетика, икономически стимули за чистата икономика и повече контрол върху бизнеса със замърсяващи производства.
Левите се обявяват срещу свободната търговия и смятат, че ЕС трябва да води протекционистична политика спрямо външния свят. Те смятат, че Европа трябва да подпомага третия свят единствено, за да се намали бедността, а не да се задържат имигрантите извън ЕС.
Левият сценарий според авторите му ще е в основата на кампанията за европейските избори през 2019 г. Подобно намерение имат и християндемократите, чийто член е Юнкер.
Европейската комисия предложи на 1 март 5 сценария за развитие на ЕС до 2025 г. С тях за първи път се официализира концепцията за Европа на различни скорости, като се предлага държавите членки да работят по отделни политики и да напредват според възможностите си. Брюксел вижда възможностите за бъдещето си като: продължаване като досега; запазване само на общия пазар като европейска политика; който иска повече, прави повече; по-малко, но по-висока ефективност, и федералистка Европа. В момента предложението на Комисията се обсъжда и се очаква до края на годината ЕС да избере пътя, по-който ще върви след напускането на Великобритания.