IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Родни граничари към турски гастарбайтери: 5 евро, 50, 300...

Холандска евродепутатка алармира за рекет по нашите ГКПП-та

Снимка: архив, Булфото

Снимка: архив, Булфото

Поставаяш 5 евро в паспорта и минаваш...

Избирай: Дезинфекция или 300 евро...

50 евро и продължаваш безпроблемно, инак тараш на багажа...

Около 200 жалби от граждани на ЕС срещу българските гранични власти е получила холандският евродепутат Кати Пири. Това става ясно от нейно писмо до българския й колега в Европейския парламент Ангел Джамбазки.

Пири директно обвинява родните гранични служители, че тормозят и искат подкупи от турските гастарбайтери, пътуващи транзит през България към родината си.

"Пътниците от турски произход са принуждавани да чакат по 14 часа под слънцето. Българските гранични полицаи ги насилват да дават подкупи, по неизвестни причини им налагат парични глоби, принуждават ги да мият автомобилите си с цел дезинфекция. Онези, които отказват да им плащат, са оставяни да чакат дълго по опашките", разказа холандският евродепутат.

Тя призова Еврокомисията да се захване с проблема и заяви, че ще прати обобщен доклад с нарушенията на българското правителство.

Родният евродепут Ангел Джамбазки обаче я обвини в клевета и настоя Пири да подкрепи твърденията си с доказателства или да се извини.

"Наказателната отговорност винаги е лична. Ако има митничар или граничар, който е изнудвал някого, това трябва да бъде доказано и този човек трябва да бъде осъден и наказан", категоричен бе той.

"Да кажеш, че българските граничари нарочно правят опашки по границата с Турция показва две неща – непознаване на географията на континента и политическата ситуация и прехвърляне на вътрешно холандските проблеми на българска територия", смята Джамбазки

В отговор Пири му прати писмо, в което посочви, че е получила "около 200 жалби от граждани на ЕС, които са описали това, което са видели и преживели в България през лятото, докато са пътували към и от Турция".

"Фактът, че едни и същи проблеми са описани от големи групи от граждани, ми беше достатъчен, за да заключа, че тези инциденти не са случайни, а се дължат на структурен проблем", пише холандката.

Тя обещава жалбите да бъдат преведени на английски и изразява надежда, че с Джамбазки ще си сътрудничат за разрешаването на проблема.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата