Бившият германски финансов министър Волфганг Шойбле беше избран за председател на Бундестага - долната камара на парламента на Германия, който се събра днес на първото си заседание след изборите на 24 септември, предаде Ройтерс.
Шойбле, който е член на Християндемократическия съюз (ХДС) на канцлера Ангела Меркел, се съгласи миналия месец да напусне поста финансов министър, давайки възможност на друга партия да вземе тази длъжност като част от преговорите за съставяне на ново коалиционно правителство.
Шойбле е известен с твърдата си позиция в защита на балансирания бюджет и с лидерството си по време на кризата в еврозоната, но е изправен пред нови предизвикателства като председател на Бундестага, в който за първи път от десетилетия влиза крайнодясна партия "Алтернатива за Германия".
В новия си състав Бундестагът се разрасна до 709 депутати, което го прави най-големия демократично избран парламент в света, посочва ДПА.
Той включва рекордните шест парламентарни групи, от които най-голямата е на консервативния блок на Меркел, в който влизат ХДС и Християнсоциалният съюз.
Според променените парламентарни правила произнасянето на встъпително слово при откриването на първото заседание се пада не на най-възрастния, а на депутата с най-дълъг парламентарен стаж. В случая това е Шойбле, но той се отказа предвид очакваното му избиране за председател на Бундестага. Съгласно старите правила произнасянето на встъпителното слово щеше да се падне на депутата от "Алтернатива за Германия" Вилхелм фон Готберг, който е най-възрастният член на долната камара в новия й състав. Сега обаче след като Шойбле се отказа, тази чест се пада на Херман Ото Золмс от Свободната демократическа партия, който е втори по стаж, а и по възраст.
"Изборният резултат на 24 септември промени баланса на силите в парламента повече от очакваното и преразпредели политическите роли", каза пред депутатите Золмс, цитиран от Асошиейтед прес.
"Ние трябва да приемем това решение на избирателите. Парламентът трябва да отразява разнообразието от мнения сред населението", заяви той.
Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер официално се обърна към Меркел с молба да продължи да изпълнява задълженията на ръководител на правителството до съставянето на нов кабинет, посочва ТАСС.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Инфлацията във Франция и Испания се ускорява, подкрепяйки стабилните лихви в региона
Българската банка за развитие се присъедини към новата финансова инициатива на ЕК EastInvest
JPMorgan: Криптозакон в САЩ може да даде силен тласък на криптовалутите
Премиерът на Естония: Ако Путин се изтегли от Украйна, той ще падне от власт
Бумът на изкуствения интелект не е панацея за силно задлъжнелите големи икономики
Китайските автомобилни марки губят позиции в Европа след силното представяне през 2025 г.
Забавена експертиза и поредно отлагане на делото за смъртта на Филип
КЕВР утвърди по-високата цена на газа за март
Гюров: Нямаме "ново правителство, нови цени", тук става дума за "ново начало"
Възрастна жена пострада при катастрофа на пътя Стара Загора-Казанлък
Обявиха целта пред ЦСКА
Роби Кийн: Можехме да вкараме още голове на Лудогорец
Искаш красота – гледай ЦСКА!
Мачовете по телевизията днес, 27 февруари
ЦСКА вече сериозно се готви за Европа
Поляци изпуснали ключов играч на ЦСКА
Хормонален баланс при жените: как да подготвим организма за пролетта
Фурор в Зала 1 на НДК: „Брилянтин“ разпали страстите в София още в първата си вечер
3 китайски зодии с късмет и благоденствие през март
3 нисковъглехидратни рецепти за закуска
Дневен хороскоп за 27 февруари, петък
Нумерологична прогноза за 27 февруари
Нова секира! Водата във Варна поскъпва от 1 март
Гюров обвини кабинета "Желязков" за високите сметки
КНСБ: С нови 1,2% са скочили цените само през февруари
Засякоха поредния надрусан шофьор по улиците на Варна
Гюров привика министрите заради високите сметки за ток и вода
Закопчаха аспаруховски дилър след сделка с дрога
ОАЕ влязоха успешно в космическата надпревара
Магнитното поле на Луната някога може да е било по-силно от земното – какво се е променило
Пукнатина в Космоса: Екипажът на „Шънджоу-20“ разкри истината за опасен инцидент
Неорганични съединения с хлор помагат в търсенето на извънземен живот
7800 нови образци семена бяха добавени в „Хранилището на Страшния съд“ в Арктика
Астрономи заснеха най-голямото изображение на центъра на Млечния път