Европейската комисия огласи днес амбициозни планове да създаде служба, която да спасява гражданите при големи природни бедствия и катастрофи.
Бюджетът на ЕС ще похарчи 280 млн. евро в следващите 3 г. да наема самолети, водни помпи, мобилни болници и друго оборудване, за да може да се притичва на време при нужда, съобщи комисарят за хуманитарна помощ Христос Стилянидис.
"Тази година ни сполетяха горски пожари, наводнения, ураган, смъртоносни бури и земетресения", каза комисарят, обяснявайки че заради климатичните промени природните стихии са станали още по-чести и унищожителни.
Брюксел е принуден да пристъпи към необичайния ход, тъй като напоследък не успява да събере исканата му помощ чрез Механизма за гражданска защита. Взаимопомощта между страните членки е доброволна и се координира от Еврокомисията.
При последните горски пожари в Португалия през септември ЕС не можа осигури исканите самолети за гасене, тъй като никой не се отзова на апела на Лисабон и Юнкер поръча на екипа си да променят начина на функциониране на системата.
"Механизмът е създаден по друго време и вече е достигнал лимита си“, каза Стилянидис. Той добави, че държавите вече е станало трудно да си помагат, тъй като рисковете, с които се борят у дома са повече, а катастрофите по няколко държави и няма кой да отдели екипи и техника за нудждаещите.
С общите пари Еврокомисията ще наема противопожарни самолети, специални водни помпи, активи за издирване и спасяване в градска среда, полеви болници и екипи за спешна медицинска намеса. Спасителите обаче няма да са европейски служители. Те ще работят в страните членки, а за допълнителната работа ще им се плаща от евробюджета.
Техниката също няма да е собственост на ЕС, а ще се наема. Комисията реши да дава пари и за ремонта, транспорта и разходите за поддръжка на службите и техниката, която ще бъде предоставена на разположение. Активите, за които е плащано на Брюксел ще станат част от общ резерв от ресурси за реагиране при извънредни ситуации, и ще трябва да бъдат на разположение в случай на бедствие.
Европейската служба няма да замести национални органи, а само ще ги допълва, когато те не могат да се справят с последствията, каза комисарят.
Брюксел иска да реформира координационния център, който сега събира заявките за помощ и ги препраща на останалите в служба, която ще се казва rescEU (спасявам от англ.). Освен, че ще събира спешните заявки тя ще търси и по цял свят нужната техника и спасители. Ще ги наема и ще ги праща в засегнатите районни. Дейността й ще покрива 27-те членки на ЕС, както и Исландия, Норвегия, Сърбия, Македония, Черна гора и Турция, които и сега участват в доброволната взаимопомощ.
По официални данни през 2017 г. над 200 европейци са загинали от природните стихии.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.