Европейската комисия призова правителствата на страните членки да вземат спешни мерки за подобряване чистотата на въздуха, за да не застрашават живота на гражданите.
По данни на Комисията всяка година 400 000 европейски граждани умират преждевременно от заболявания, причинени от замърсяването на въздуха. Смята се, че редица респираторни и сърдечни заболявания се предизвикват и усложняват от праховото замърсяване.
Комисарят за околната среда Кармену Вела свика в Брюксел днес екологичните министри на Германия, Франция, Испания, Италия, Великобритания, Румъния, Чехия, Словакия и Унгария, за да им даде последно предупреждение за намаляване на праховите частици, преди да ги изправи пред Европейския съд.
Говорител на Европейската комисия съобщи, че България и Полша, които също не изпълняват нормите, не са били поканени на събирането, тъй като вече са в съдебни процедури. София дори беше призната за виновна миналия април в системно неспазване на европейските стандарти за чистота на въздуха и очаква от Европейската комисия да й определи размер на глобата.
Деветте държави, сред които петте най-големи, имат срок до края на идната седмица да предложат нови мерки, за да избегнат съдебни искове. Миналият февруари Европейската комисия им отправи „последно предупреждение“, но не предприе действия срещу тях.
Сега комисарят Вела зяви, че повече отлагане няма да има и „няма да се отклоним от правния процес“. Той припомни, че някои от нормите за въздуха е трябвало да бъдат постигнати до 2005 или 2010 г. Вела призна, че „в някои случаи Европейската комисия е чакала прекалено дълго“, но е решена да не го прави повече.
Вела заяви, че проблемът с качеството на въздуха е повсеместен и че въпреки „някои позитивни предложения те не са достатъчни да променят общата картина“. Според него правителствата „не винаги възприемали въпроса като спешен“. Комисарят заяви, че проблемът с качеството на въздуха се дължи на „масовия и широко разпространен провал за справяне“ с него.
Европейският съд в Люксембург се произнесе през април 2017 г. по делото на Европейската комисия срещу България, като обяви, че страната системно е нарушавала европейските норми между 2007 и 2014 г. В решението на съда се казва, че превишения са установени както на годишните, така и на дневните пределни норми за концентрации на прахови частици в София, Пловдив, Варна, както и в Северна, Югозападна и Югоизточна България.
Тогава българското екоминистерство каза, че използването на дърва и въглища за отопление, както и големият брой стари автомобили,са основен замърсител на въздуха.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.