IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Брюксел препоръчва чешмяната вода

Баровете да я предлагат, министерствата – да строят чешми

Снимка: Pixabay

Снимка: Pixabay

Европейската комисия препоръча на гражданите да пият чешмяна вместо бутилирана вода, за да намалят разходите си и замърсяването на природата.

Брюксел предлага поправки в Директивата за питейната вода, които да насърчат властите да препоръчват на гражданите да преминат към чешмяна вода, като същевременно работят за подобряването на нейното качество.

Комисарят за екологията Кармену Вела съобщи, че чешмяната вода е поне 1000 пъти по-евтина от бутилираната, а качеството й в повечето части на Европа не е по-лошо от нея. Той предостави данни, според които литър чешмяна вода струва 0,0002 евро и че преминаването към нея ще намали разходите на домакинствата в Европа с 600 милиона евро годишно.

Освен това рязко ще намалее цапането на природата и на световния океан с пластмасови бутилки, които сега са един от най-големите източници на замърсяване - със 17 на сто.

Еврокомисията препоръчва ресторантите и обществените заведения за хранене да сервират чешмяна вода на клиентите си вместо минерална и бутилирана. Освен това всички обществени сгради трябва да разполагат с чешми, където посетителите да могат да утолят жаждата си.

Общинските и градските власти ще бъдат задължени да публикуват в интернет данни за качеството на питейната вода, така че населението постепенно да се убеди, че тя е безвредна и да премине на консумация от чешмата.

Предлагането на вода в ресторантите обаче няма да е задължително, тъй като Еврокомисията смята, че не трябва да се меси навсякъде, обаясни първият заместник на Юнкер Франс Тимерманс. Гражданите сами ще решават къде да си пият бирата и водата, добави той.

Еврокомисията смята, че водата за пиене в заведенията трябва да безплатна, но не изключи тя да включва и цена за сервирането, която да формира част от възнаграждението на сервитьора.

Според Вела, ако клиентите на ресторантите имат избор между течаща и бутилирана вода, те постепенно ще се обърнат към първата, като по-евтина и също толкова добра като качество.

Едновременно с това Брюксел предлага да се затегнат нормите за съдържание на олово и хром във водата, като се задължат производителите и доставчиците да контролират тяхното съдържание.

Качеството на водата трябва да се изравни с препоръките на Световната здравна организация за наличие на патогенни бактерии и вируси, уран, микроцианиди, които естествено се съдържат във водата, както и за остатъците от дизефенктантите от пречистването й, смята Брюксел.

Националните власти ще трябва да докладват по повече показатели и по-често на Еврокомисията за водата, която предлагат на гражданите, ако поправките в законодателството бъдат приети от Европарламента и от страните членки.

Предложението на Комисията е в отговор на нейно задължение да предложи ново законодателство по първата гражданска инициатива в ЕС “Право на вода”, която събра над 1,6 млн подписа, включително в България.

Инициативата настояваше достъпа до питейна вода да се запише като основно човешко право, но Еврокомисията не прави това, тъй като според Тимерманс такова право не съществува в европейските договори. В момента около 23 млн европейци нямат постоянен и сигурен достъп до питейна вода - основно роми и други маргинализирани групи, съобщи Комисията.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата