Европейската комисия предложи европейската виза да поскъпне от 60 на 80 евро, за да увеличи броя на консулските служби, които ги издават.
14 милиона души посещават с визи Европа годишно, като ЕС изисква такива от гражданите на 105 държави по света.
Въпреки увеличението на цената европейската виза остава по-евтина от американската (€133) и от китайската (€125), съобщи еврокомисарят за миграцията Димитрис Аврамопулос.
Поскъпването няма да засегне гражданите на държавите, които имат споразумения за визови облекчения, като Русия, Армения и Азербайджан, и за които цената остава 35 евро.
Кандидатите, на които вече веднъж е издавана виза, ще могат да кандидатстват за многократна, като тя ще бъде с продължителност от 1 до 5 години в зависимост от това какъв е периодът, в който притежателят й не е нарушавал визовите правила, не е пресрочвал престоя си и не е извършвал престъпления.
Кандидатите да посетят Европа ще получават отговор за 10, вместо за 15 дни и ще могат да подават молби за издаване на визи с 6 месеца напред вместо за три, както и да попълват и подписват документите електронно, без да трябва да ходят на място.
С тези визи ще може да се пътува от една европейска държава за срок от 90 дни годишно.
Най-голямата новост в предложените днес от Еврокомисията нови визови правила е възможността за издаване на еднократни визи по външните граници на ЕС. Тя ще важи само за сухоземните и морски граници и няма да се прилага по летищата. Брюксел смята, че така ще насърчи туризма и граничната търговия. Право да издават такива визи ще получат всички гранични държави, включително България, която е първи пост на ЕС по границите си с Турция, Сърбия и Македония.
Тези визи ще се издават сезонно и ще важат до 7 дни, но само в страната, която ги е издала. С тях няма да може да се пътува из Европа.
Освен това се предлага въвеждането на механизъм, чрез който Еврокомисията ще следи какъв процент от гражданите на дадена държава пребивават незаконно в ЕС и каква част държавата приема да й бъдат върнати. Ако тези показатели са незадоволителни, ЕС ще може да оскъпи цената на входната си виза, да увеличи времето за издаването й, да съкрати валидността й или да поиска допълнителни документи за издаването й.
Подобен механизъм в САЩ е основна пречка пред свалянето на визите за българи и за гражданите на още 4 европейски държави, за които американските власти имат данни за пресрочване и откази, надвишаващи определени прагове.
Предстои промените да бъдат одобрени от страните членки и от Европейския парламент, преди да влязат в сила.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.