IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Българчето не ходи на ясла, скъпо е!

ЕС обяви, че е изпълнил целта: Всяко трето – на градина

Българчето не ходи на ясла, скъпо е!

Снимка: Reuters, архив

България е сред европейските държави, в които най-малко деца ходят на ясла, показва доклад на Европейската комисия.

Основните причини, които родителите изтъкват за това са високите цени и липсата на места.

В същото време Европейската комисия съобщи, че е изпълнила целта си - всяко трето дете до 3-годишна възраст да бъде обхванато от система детски ясли, за да могат родителите му да се развиват кариерно.

Постижението се дължи главно на страни като Дания, Холандия и Швеция, където повече от половината деца ходят на ясла. Детските заведения са особено непопулярни в Словакия, Чехия и Полша, където под 10 на сто от бебетата ги посещават.

Общо 12 европейски държави са изпълнили поръката на Брюксел за обхващането на всяко трето дете, останалите 16 са на различна отдалеченост от европейската цел.

България е поставена в една група с Гърция, Литва, Унгария, Хърватия и Румъния, където по-малко от 20 на сто от децата са записани в ясли. Еврокомисията обаче съобщава, че Румъния е постигнала огромен напредък в последната година, докато Гърция е влошила резултата си.

България не се справя и с друга препоръчителна цел на ЕС - 90 на сто от децата между 3 и 6 години да ходят на детска градина. Тук страната е съобщила, че всяко трето дете е на градина, но резултатите са влошени спрямо 2013-а. 12 държави, сред които отново водещи са скандинавските и западноевропейските, са изпълнили тази препоръка, като практически са обхванали в градините всички деца в предучилищна възраст.

Еврокомисията посочва, че детските заведения са решаващи за това жените да могат да работят. В някои държави до една четвърт от младите майки не работят, защото не могат да намерят или да си позволят да дадат децата си в градина.

В България цената е определящ фактор за родителите, които твърдят, че не могат да отделят средства. На второ място се посочва липсата на достатъчно места, а на трето - неудобното работно време на детските заведения. Отдалечеността от населеното място, както и лошата храна имат еднаква тежест за отказа на родителите да предоставят децата си на специализирани грижи. България има един от най-дългите платени отпуски по майчинство в ЕС, което също има значение за слабите резултати, особено при деца до 3-годишна възраст.

Целите за качествена и достъпна специализирана детска грижа са приети от ЕС през 2002 г. като част от стратегията на Съюза да гарантира на жените пълноценно участие в пазара на труда, се изтъква в доклада.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата