Заради конфликт отпреди 10 години за едно игрище за голф шотландското правителство и американският президент Доналд Тръмп са в хладни отношения, които посещението на милиардера в Шотландия този уикенд едва ли ще подобри.
Тръмп е очакван в луксозния си спортен и хотелски комплекс в Търнбъри (Югозападна Шотландия), който включва три голф игрища. Продължителният му спор с Единбург обаче е за друго игрище, известно като "Тръмп интернешънъл голф линкс".
Няколко дни преди първото официално посещение на американския президент в Обединеното кралство първият министър на Шотландия Никола Стърджън не скри задоволството си на тържественото откриване на вятърна ферма, чието изграждане беше забавено за известно време от магната в сферата на недвижимото имущество, който се опасяваше, че тя ще развали хубавата гледка към имота му, пише Франс прес.
"Известен американски собственик на игрище за голф, който, струва ми се, се преквалифицира в политик, беше решил да съди правителството, за да предотврати изграждането на тези турбини", заяви Стърджън, лидер на Шотландската национална партия, при пускането в експлоатация на първата вятърна турбина.
"Само че правителството го победи в съда и тези внушителни вятърни турбини ще могат да започнат производството на електричество", добави тя.
Никола Стърджън отказа да се срещне с Тръмп при сегашното му посещение, но все пак не отстъпи пред натиска на някои шотландски парламентаристи, които искаха правителството да забрани на Тръмп да кацне със самолета си на държавното летище Глазгоу-Престуик.
Неприязънта между този човек, който се хвали, че е най-добрият преговарящ в света, и шотландските ръководители явно е устойчива.
"Ужасни вреди"
През 2006 г. Тръмп, син на шотландка, купи 567 хектара земя близо до Абърдийн, обещавайки да превърне терена в "най-доброто голф игрище в света".
Предложението беше прието добре от тогавашния първи министър лейбърист Джак Макконъл, който дори нарече американеца "световен шотландски посланик" в бизнеса.
В сметките обаче не беше включена съпротивата срещу проекта на местни депутати, жители и природозащитници.
Първоначално обаче сепаратисткото правителство на Алекс Салмънд, запален любител на голфа, отмени решението на общинския съвет, за да позволи изграждането да започне, в резултат на което Тръмп го определи като "чудесен човек" и бяха положени основите на едно приятелство, което се оказа краткотрайно.
Американският магнат обеща да създаде 6000 работни места и да инвестира 1 милиард лири (1,13 млрд. евро), което така и не стана. "Тръмп оргънайзейшън" похарчи общо 100 милиона лири (113 млн. евро) за мястото и нае не повече от 650 души, включително тези на временна работа.
Тръмп освен това започва да се меси в политиката на Шотландската национална партия, която иска да превърне Шотландия във водеща сила в областта на възобновяемата енергия.
През 2009 г. той посети шотландския парламент, за да каже всичко лошо, което мисли за проекта за изграждане на единадесет "ужасни" вятърни турбини в морето край Абърдийн, изтъквайки, че те биха нанесли "ужасни вреди" на шотландския туризъм.
Шест години по-късно броят на туристите, посещаващи Шотландия, се е увеличил с близо 25 процента, а над две трети от шотландските домакинства се захранват с електроенергия от възобновяеми източници.
След като заплаши да не инвестира повече в Шотландия, ако проектът за вятърната ферма бъде осъществен, Доналд Тръмп най-сетне се утеши, като си купи друг терен за голф, на другия край на страната.
Подбирайки внимателно момента, той дойде да открие тържествено комплекса си в Търнбъри на 24 юни 2016 г. - на другия ден след референдума, на който британците гласуваха за Brexit.
/БТА/