Европейската комисия отказа да коментира петъчното решение на Конституционния съд, с което той намери, че Истанбулската конвенция не съответства на основния закон в България.
"Не коментираме национални съдебни решения", заяви Мина Андреева, говорител на шефа на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер.
Андреева добави, че Европейската комисия е препоръчала на членките си да приемат конвенцията като "средство за справяне с насилието срещу жените", но че процесът на ратификация е национално решение във всяка държава.
През 2015 г. Европейската комисия публикува пътна карта за приемането на Конвенцията и обяви, че тя "ще създаде в ЕС кохерентна правна рамка за борба срещу насилието срещу жените, ще подобри превенцията за всички жени и ще позволи по-добра закрила и подкрепа за жените и децата, жертви на насилие".
През март 2016 г. Еврокомисията публикува две законодателни предложения - за подписване и за ратификация на конвенцията на ниво ЕС. След приемането им от Европейския парламент и от страните членки еврокомисарят за правосъдието Вера Йоурова подписа Истанбулската конвенция от името на ЕС на 13 юни миналата година.
Всички държави членки, включително и България, също са подписали документа. Ратификацията е приключила в 18 страни: Германия, Франция, Испания, Италия, Полша, Румъния, Австрия, Белгия, Хърватия, Кипър, Дания, Естония, Финландия, Малта, Холандия, Полша, Словения и Швеция.
В момента Съветът обсъжда решение как да приключи законодателният процес по приемането след подписване на конвенцията и по-специално по начина, по който страните членки ще си сътрудничат след окончателното й ратифициране. Дебатите се провеждат въз основа на компромисно предложение на Българското председателство, внесено през април.
През май Европейският парламент проведе специален дебат по Конвенцията, по време на който първият зам.-председател на Еврокомисията Франс Тимерманс призна, че в някои страни има силно противопоставяне срещу нея, което се дължи на неправилно разбиране на съдържанието й. Тимерманс посочи, че Истанбулската конвенция "цели защитата на жените от домашно насилие и не поставя под съмнение традиционните семейства, нито налага нова идеология".
Първият зам.-председател съобщи, че Европейската комисия е започнала диалог със съответните правителства, за да им обясни какво произтича от приемането на Истанбулската конвенция.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.