IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Напускането на Великобритания – изпитаниe за ЕС

Коментар на проф. Динко Динков в ефира на Bloomberg TV Bulgaria

Напускането на Великобритания – изпитаниe за ЕС

Единният пазар на ЕС се превърна в механизъм за преразпределение на доходите в полза на по-богатите страни. Това коментира проф. Динко Динков в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

Напускането на Великобритания от ЕС се очертава като едно от главните изпитания за ЕС, смята проф. Динко Динков. "Великобритания положи усилия да промени ЕС и да посегне на същностните характеристики на този интеграционен модел. Тя парализира ЕС и неговия механизъм на приемане на решения. Напускането няма как да не се отразява върху бюджетната рамка. Става дума за 15-17 млрд. евра, които идваха досега от Великобритания като постъпления", допълни той.

"Предстоят избори за Европейски парламент, оттам следва въпросът за сформирането на нов състав на ЕК. Впоследствие изтича 8-годишният мандат на сегашния председател на на ЕЦБ Марио Драги. ЕК вече изрази мнението си за проектобюджета на Италия, като отхвърли идеята за увеличаване на разходите, в това число за пенсии, социално подпомагане и т.н. Италианското правителство предвижда около 2% бюджетен дефицит. Италия е с огромен външен дълг и затова ЕК изисква от нея това редуциране на разходите".

Останките от Британската империя се явяват като проблем и за ЕС, пояснява гостът. "Затова Испания повдига темата за Гибралтар. Тя обаче няма големи шансове. В Испания управлява правителство, което няма широка парламентарна подкрепа. Дори едни усложнения могат да доведат да предсрочни парламентарни избор. Затова тя трябва да дозира своите претенции. Вероятно за следващите парламентарни избори Испания ще направи опит да внедри повече представители в наднационалните институции", разкрива той.

"След влизането в ЕС българите не заживяха осезаемо по-добре. Общността на бизнеса в България не съдейства за по-безметежното преодоляване на българската изостаналост. С оглед на социалните неравенства, каквито и да са мерките на правителството по отношение на доходите, получават все по-малко в сравнение с други държави от ЕС. Единният пазар на ЕС се превърна в механизъм за преразпределение на доходи в полза на по-богатите страни за сметка на по-бедните. Това са въпроси от принципна важност, които ще бъдат в основата на концептуалните сблъсъци през 2019".

Повече вижте на сайта Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата