В Европа няма финансова криза, никой не очаква и криза през тази година. Това каза Ивайло Калфин, бивш вицепремиер, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Като една от причините за по-трудното развитие на икономиката Калфин отбеляза фактът, че тя е глобализирана и всички международни сътресения водят до негативни резултати. Все пак, според него, именно глобализацията е правилният път за всяка една страна.
"Както всяка една система, световната политика има нужда от разтърсване. Това обаче не трябва да води до разпадане на връзки. Няма как ако една държава се затвори в своите граници да получава толкова, колкото от участието си в глобалната система", посочи той.
Политическите несигурности също имат съществено отражение върху икономиката, подчерта Калфин.
"Освен с търговското напрежение с Китай, САЩ влияят на икономиката и чрез политическата несигурност, която създават със сигнали за възможно излизане от НАТО, от договора за ядрени ракети с Русия и пр. Brexit в Европа също е съществен фактор в това отношение. Подобни събития водят до повишена предпазливост и забавяне на икономическия растеж".
Тя изрази мнение, че неприсъствието на американския президент Доналд Тръмп, руския му колега Владимир Путин, френския държавен глава Еманюел Макрон, както и британския премиер Тереза Мей на икономическия форум в Давос не е сигнал за отлив от международния диалог, на който форумът дава платформа, тъй като всеки един от лидерите има вътрешнополитически проблеми, които да решава.
"Смисълът на форуми като този в Давос е да дадат платформа за обсъждането на всички проблеми. Все пак всички очакват изказванията на лидери като новия президент на Бразилия Жаир Болсонаро, който се обяви за "бразилския Тръмп", на германския канцлер Ангела Меркел, както и на австрийския ѝ колега Себастиан Курц, който е настроен против миграцията. Всички те са политици с много различно мнение", отбеляза Калфин.
Още подробности вижте на страницата на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.