Европейският съюз ще продължи военноморската си операция “София” в Средиземно море, но без използването на кораби.
Това решиха представителите на страните членки в Брюксел. Операцията, чиято основна задача е да пресича трафика на хора в Средиземно море, ще бъде удължена до 1 октомври, но морските й съдове ще останат закотвени в пристанищата.
До парадокса се стигна, след като Италия, която командва операцията от името на ЕС, отказа да приема спасените в морето мигранти, докато не се намери решение за преразпределянето им в останалите европейски държави.
Операция “София” е военноморска мисия на ЕС, която бе сформирана през 2015 г, в пика на миграционната криза, след случаите на масово удавяне на хора, тръгнали с надуваеми лодки от Либия към Европа.
Освен да наблюдава мрежите, изпращащи мигранти към Европа и да отнема средствата мигрантите, “София” участва още в спасителни операции, следи спазване в открито море на оръжейното ембарго на ООН срещу Либия и обучава либийската брегова охрана.
От началото си военноморската мисия е спасила живота на почти 34 000 души в морето.
“Операция “София” е съществена част от работата на ЕС за разбиване на бизнесмодела на трафикантите и за подобряване на морската сигурност и стабилност в централното Средиземноморие, но е ясно, че без военноморските си активи, тя няма да може ефективно да изпълнява мандата си”, заяви говорител на Европейската комисия.
Въпреки това решението е взето от страните членки на политическо ниво и идната седмица ще бъде формализирано. Когато това се случи командирът на операцията ще прибере корабите в пристанищата до нова заповед.
В момента “София” има на разположение една италианска фрегата и един испански патрулен кораб, както и самолети и хеликоптери за наблюдение, предоставени от Полша, Испания, Италия и Люксембург. България също участва в нея с експерти.
След идването на новото правителство в Италия то отказа да приема спасените мигранти. През лятото кандидат-бежанци стояха със седмици в морето, докато Еврокомисията уговори държави да ги приемат, за да отвори Италия пристанищата си за дебаркиране на корабите.