И вторият опит за намиране на шефове на петте най-влиятелни европейски институции приключи без резултат.
Рано тази сутрин европейските лидери се разотидоха, без да успеят да се споразумеят за нови председатели на Европейската комисия, парламента, Съвета, европейската дипломация и централната банка. Среща за трети опит за намиране на компромис е насрочена за 30 юни в Брюксел.
Както и на 28 май никой от партийните кандидати за наследник на Жан-Клод Юнкер не е събрал мнозинство за гласуване, а от избрания за Еврокомисията зависи и разпределението на останалите постове.
Никой от тримата партийни претенденти на ЕНП Манфред Вебер, на социалистите Франс Тимерманс и на либералите Маргрете Вестагер не получи достатъчна подкрепа търсенето на компромисна фигура ще се разшири и извън тях.
Германският канцлер Ангела Меркел коментира след приключилото в 3,30 часа българско време тази сутрин заседание, че няма мнозинство в парламента, няма и в Съвета. Според нея политическата блокада може да се вдигне само от парламента, като партийните групи.
Новият Европейски парламент ще се събере за първи път на 2 юли и очакването е дотогава да е ясно кой ще го оглави, което ще проясни и останалите постове и ще позволи на евродепутатите да си изберат председател.
Зад избраника на спечелилата най-много места на европейските избори ЕНП Манфред Вебер стоят само 8 от 28-те членки на ЕС. ЕНП обаче реши да не се отказва от него, като председателят на партията Жозеф Доул допусна, че въпросът може да остане висящ и след изтичането на мандата на Юнкер на 31 октомври, но че партията няма да промени предпочитанията си.
“Забелязах с известно удоволствие, забавление, удовлетворение и да, с радост, че изглежда не е толкова лесно да ме заменят”, коментира след срещата Юнкер.
ЕНП обаче няма мнозинство да наложи Вебер за негов приемник и в парламента, след като втората и третата по численост групи - социалистите и либералите обявиха, че няма да гласуват за него.
“Трябва да намерим решение рано или късно, не можем да оставим Юнкер на поста до края на живота му”, коментира холандският премиер Марк Рюте.
Френският президент Еманюел Макрон, който се обяви против Вебер заради липсата му на управленски опит, обаче каза, че партийните фаворити са провалени и че търсенето на еврошефове започва наново.
“Доналд Туск опита с тримата водещи кандидати и ни каза, че няма мнозинство за нито едно от трите имена. Те бяха отхвърлени тази вечер, което ще ни позволи да започнем процеса отново”, каза Макрон.
Други евролидери обаче смятат, че опитите за налагане на Вебер, Тимерманс или Вестагер ще продължат, а председателят на Съвета Доналд Туск ще има още 10 дни да намери компромис, като кръгът от имена ще бъде разширен.
Според германския канцлер Ангела Меркел Съветът не иска да се кара с Европарламента, който държи да се избира само между партийните претенденти, но премиерът Бойко Борисов потвърди и че е оглеждат и други кандидати, сред които и българката Кристалина Георгиева.