Съветът на Европа не смята, че има достатъчно гаранции за започване на независимо разследване срещу главния прокурор в предложения от министъра на правосъдието Данаил Кирилов законопроект за “тримата големи”.
Това се казва в официално съобщение по повод кръглата маса за изпълнението на решенията на Европейския съд за парвата на човека. Тя бе проведена в София преди седмица с участието на представители на Отдела за изпълнение на решенията към Съвета на Европа, правосъдният министър Кирилов и магистрати.
Правосъдният министър представи преди две седмици законодателни промени, улесняващи разследването на главния прокурор, председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд, известни като “тримата големи в съдебната власт”.
Според представителите на Съвета на Европа обаче “проектозаконът от 14 юни 2019 г. не отстранява рисковете за независимостта и ефективността на разследване срещу главния прокурор на досъдебния стадий на производството и би могъл да направи по-трудно започването на разследване”.
Кирилов предлага главният прокурор да се разследва от Специализираната прокуратура или от Софийската прокуратура според извършеното от него деяние. И двете структури обаче са част от прокуратурата, която е на подчинение на главния прокурор.
В съобщението не се споменава за върховните съдии, включени в законопроекта по идея на българските власти, а само за главния прокурор, след като стана ясно, че Съветът на Европа иска промени само за шефа на прокуратурата.
Клер Оуви, заместник-ръководителката на Отдела смята, че за да се получат търсените гаранции може да се наложи да бъде променена българската конституция. В момента правителството предлага това да стане чрез поправки в Закона за съдебната власт и в Наказателно-процесуалния кодекс, но те са оценени като недостатъчни, от представителите на Съвета на Европа.
Отделът за изпълненията на решенията има за задача да съветва властите на страните, членуващи в организацията, по съдебните реформи, нужни, за да могат да се изпълняват присъдите, издадени от Европейския съда за човешките права в Страсбург.
Той консултира и Съвета на министрите - висшият орган на Съвета на Европа в наблюдението на изпълнението на присъдите, издадени от съда в Страсбург.
Препоръките на Съвета на Европа нямат задължителна стойност за българското правителство, но ще бъдат взети предвид при подготовката на доклада на Европейската комисия по мониторинга върху съдебната власт и борбата с корупцията, който ще излезе през ноември.
Министър Кирилов заяви, че ще подаде оставка, ако мониторингът на България не бъде свален преди края на годината.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.