IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

В Италия: Ние сме нация от пехотинци, а живеехме като генерали!

Оздравял от COVID-19: Доскоро приемах за даденост дишането, сега гледам с други очи

Снимка: архив, БГНЕС

Снимка: архив, БГНЕС

От балконите на Италия вече не пеят и не ръкопляскат, по улиците цари призрачна тишина. Броят на умрелите от коронавирус надминава 10 000. А понеже се тестват само болните, броят на заразените навярно е в пъти по-висок, пише Дойче веле.

Италия навлиза в третата седмица на изолация, а от балконите и прозорците в страната вече не се чува пеенето, което съпътстваше първите дни от епидемията. С покачването на броя на починалите, които вече са над десет хиляди, намаляха и забавните картинки в социалните мрежи.

Тишината по улиците е нарушавана единствено от самотните стъпки на някой стопанин с куче или човек, който е отишъл да се запаси с храна. Лицата са скрити зад предпазна маска, а на ръцете са сложени гумени ръкавици. Спазва се дистанция, хората не се поглеждат.

"Ние сме нация от пехотинци, а живеехме като генерали"

Макар че в повечето части на Италия разходките с домашни любимци са разрешени, както и кратките разходки около дома, все по-често се чуват възмутени гласове и обиди по адрес на хората, които не спазвали правилата. Станах свидетелка как жена нападна една майка с деца, докато разхождаха кучето си.

Гледката на гарата в Рим е направо абсурдна: видеостените рекламират популярни модни брандове над празни перони и зали. Пред гарата се разхождат само мигранти от Африка, наркозависими и военни.

“Още хора ще се озоват на улицата”, казва Джакомо. През седмицата правителството обяви нов спасителен пакет от 25 милиарда евро. Но мнозина, в това число и Джакомо, не вярват, че Италия, която от повече от десетилетие се движи по ръба на рецесията, може да си го позволи. “Ние сме нация от пехотинци, а живеехме като генерали”.

Има и поводи за надежда

Четири поредни дни броят на заразените намаляваше, което първоначално вдъхна надежда, че най-лошото е преминало. Но после новите случаи отново нараснаха. Ръководителят на италианската Служба за гражданска защита Анджело Борели призна нещо, за което вирусолозите отдавна съобщаваха: Тъй като в Италия тестват само болните, процентът на заразените вероятно е десет пъти по-висок от официално обявявания.

Но има и поводи за надежда. Вече има над 10 000 души, които са оздравели от COVID-19. Един от тях, който за първи път от 20 дни диша без помощта на респиратор, казва: „Чувствах се така, сякаш се опитвам да дишам под вода, но без да имам кислороден апарат". Мъжът, който е спортен треньор и не страда от хронични заболявания, казва: "Доскоро приемах за даденост толкова много неща - като например свободата и дишането. Сега гледам на тях със съвсем други очи.”

Солидарността и отговорността растат

В най-тежко засегнатите региони Ломбардия и Венето проявите на солидарност и великодушие стават все повече. Хората даряват хранителни продукти и дрехи, една неправителствена организация е изградила полева болница на паркинг в град Кремона. Кметът на село Нембро в Ломбардия разказва за хора, които “доброволно водят заразените на диализа и даряват медикаменти”.

Трудно е да се каже каква точно ще бъде Италия след края на кризата с коронавируса. Но едно е ясно: и тя, както и останалият свят, ще претърпят сериозни промени, които едва започват.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата